Brooks İngiltere

Brooks İngiltere, Smethwick, Birmingham, İngiltere'de bulunan, dünyaca ünlü bir deri bisiklet selesi üreticisidir. Şirket, 1866'de Hockley, Birmingham'da kuruluduğundan beri aktiftir.

Brooks İngiltere, Smethwick, Birmingham, İngiltere`de bulunan, dünyaca ünlü bir deri bisiklet selesi üreticisidir. Şirket, 1866`de Hockley, Birmingham`da kuruluduğundan beri aktiftir.

B-17 modeli şirketin en sık görülen ve en çok satılan modeliyken, yüzyıldan fazla süredir üretilen B-66 modeli en çok satılan yaylı modelidir. Son yıllarda tek raylı selelerin tercih edilmeye başlaması üzerine, çift raylı B-66`ya alternatif olarak B-67 modeli üretilmeye başlanmıştır. Şirketin ürünlerinde yaptığı yeniliklerden birisi de çelik ve alüminyum yerine titanyum borular kullanan modeller çıkararak bisiklet parçalarında hafifliğe önem verenlere hitap eden parçalarla ürün yelpazelerini geliştirmesidir. 2000 yılında, Brooks`un sahibi olan Sturmey-Archer şirketi batınca, Brooks`un geleceği de tehlikeye girdi. Selle Royal isimli İtalyan sele üreticisi Brooks`u 2003`te satın alarak, Brooks hayranlarının korkularına son verdi.

Brooks selelerin en önemli özellikleri, kullanıldıkları süre boyunca sahibinin kalçasınının (özellikle, vücut ağırlığını oturma esnasında taşıyan ``ischial tuberosite``lerin) şeklini alması, bu sayede standart selelerle karşılaştırılamayacak rahatlık sağlamasıdır. Brooksların bir diğer özelliği ise doğal sığır derisinden üretilmeleri sayesinde gözeneklere sahip olmaları ve gene sentetik malzemelerden üretilmiş selelerde mümkün olmayan tabii havalandırmaya sahip olmalarıdır.

Linkler

Commons|Category:Brooks England|Brooks İngiltere

Kaynakça

27/01/2007 tarihli Wikipedia Maddesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Brooks İngiltere
Brooks İngiltere