Bruce Springsteen

Bruce Springsteen 23 Eylül 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’nde, Freehold, New Jersey’de dünyaya geldi. Dünyanın sayılı rock starlarının arasında yerini almadan önce New Jersey civarında çeşitli gruplar ile çaldı. Bruce Springsteen grubunu kurmadan önce Castiles, Earth, Steel Mill, Dr. Zoom ve The Sonic Boom isimli gruplar ile çaldı. CBS’in efsane prodüktörü John Hammond, Bruce Springsteen’i dinler dinlemez solo artist olarak dünyaya tanıtmaya karar verdi.

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen 23 Eylül 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’nde, Freehold, New Jersey’de dünyaya geldi. Dünyanın sayılı rock starlarının arasında yerini almadan önce New Jersey civarında çeşitli gruplar ile çaldı. Bruce Springsteen grubunu kurmadan önce Castiles, Earth, Steel Mill, Dr. Zoom ve The Sonic Boom isimli gruplar ile çaldı. CBS’in efsane prodüktörü John Hammond, Bruce Springsteen’i dinler dinlemez solo artist olarak dünyaya tanıtmaya karar verdi.

Bu planın aksine, Springsteen Greetings From Asbury Park isimli grup ile ilk albümünü yaptı. Amerika ve İngiltere’de yorumların iyimser olmasına rağmen albüm iyi satmadı. Sadece 10 hafta sonra The Wild, The Innocent And The E. Street Shuffle ile çok daha güçlü olan bir albüm yaptı.

Yoğun bir konser döneminden sonra ilk iki albümün satışları hareketlenmeye başladı. Springsteen doğrudan dinleyicilerine sesleniyordu, onların anlayacağı bir dil kullanıyordu. Arabasından, işinden, kız arkadaşından söz eden orta sınıf bir Amerikalı olarak Amerika nüfusunun büyük bir kısmına sesleniyordu. Born To Run, 1975’de piyasaya çıktı ve Springsteen’i rock müziğin en üst sınıfına yükseltti. Umut ve öfkeyi bir arada içeren albüm ile Atlantik Okyanusu’nun iki kıyısında da çok başarılı oldu. Albüm tanıtımı için çıktığı turne ile basında geniş yer aldı, aynı anda hem Newsweek hem de Time’a kapak oldu. Avrupa turnesinde İngiliz medyasının yoğun ilgisinin ardından Bruce Springsteen fıkraları bile türedi. Menejerinin ve prodüktörünün hukuki anlaşmazlıkları sebebi ile 1975-1978 yılları arasında suskun kalmak zorunda kaldı. Problemlerin çözülmesi üzerine 1978’de Darkness On The Edge Of Town yapıldı. 30. doğum gününde meşhur MUSE konserine çıktı. Konseri ,The River albümü takip etti. Eylül 1982’de akustik solo çalışmaları içeren Nebraska albümü çıktı. Uzunca bir aradan sonra, 1984’de en çok satılan, listelerde en uzun süre kalan ve en kolay erişilebilen albümü Born In The USA çıktı. Fakat yorumculara göre Bruce Springsteenin en başarılı albümü değildi. Dünya genelinde 12 milyon sattı, İngiliz listelerinde 2.5 yıl, Amerika listelerinde daha da uzun süre kaldı. 1985’de çıktığı Avrupa turnesi sırasında çıkarttığı 7 albüm de İngiliz listelerinde yer alıyordu. Politik ve sosyal konular ile de ilgilendi. USA for Africa kampanyası dahilinde We Are The World organizasyonuna katıldı.

1987’de Tunnel Of Love albümünü yaptı. Ön siparişler ile Amerika ve İngiltere’de daha piyasaya çıkmadan 1 numaraya oturdu. Albümün yayımlanmasının ardından tekrar İngiltere turnesine çıktı. Aylardan beri karısını aldattığına dair söylentiler İngiltere paparazzileri tarafından ispatlandı. Vokalisti Patti Scialfa ile ilişkisi ortaya çıkınca karısı Springsteen’i boşadı.

1992’ye kadar suskun kaldı. Üstüne fazla düşülmeyen konserler ve hayır organizasyonlarına katıldı. Springsteen hayatın tadını çıkartırken basın her hareketini izledi. 20 yıl içinde sadece 8 albüm çıkartmasına rağmen hep gündemde oldu. Beklenen an 1992’de gelmişti. Springsteen, Human Touch ve Lucky Town albümlerini aynı anda çıkarttı. İki albüm de listelerde beklenen başarıyı elde etti fakat yine de eski dönemlerindeki heyecan görülmedi. 1994’de gösterilen Philadelphia filmi için Streets Of Philadelphia şarkısını besteledi. 1995’de en son albümü The Ghost of Tom Joad’ı yaptı. Akustik olması yüzünden Nebraska ile kıyaslanan albüm, Nebraska’nın aksine sakin, sıcak ve üzgün şarkılar içeriyordu. Bob Dylan müziğini andıran albüm, Bruce Springsteen’in en güçlü albümlerinden biri olmasına rağmen ticari olarak en başarısız albümü oldu.

1999 yılında ‘’18 Tracks’’ isimli bir best of albüm piyasaya çıkaran Springsteen, ardından ‘’Live in New York City’’ isimli double konser albümünü yayınladı. Son Springsteen albümü ‘’The Rising’’ ise, geçtiğimiz yıl yayınlanmıştı

Bruce Springsteen (Wrestling Lyrics) sözleri

Wrestling Lyrics tarafından albümünde söylenen Bruce Springsteen adlı şarkının sözleri.

Born down in a dead man's town
the first kick I took was when I hit the ground
You end up like a dog that's been beat too much
Till you spend half your life just covering up
Born in the USA
I was born in the USA
I was born in the USA
Born in the USA

Got in a little hometown jam
So okay put a rifle in my hands
Send me off to a foreign land to go and kill the yellow man
Born in the USA....

Come back home to the refinery
Hiring man said son if it was up to me
Went down to see my V.A. man
He said son don't you understand now
Had a brother at Khe Sahn fighting off the Viet cong
They're still there he's all gone
He had a woman he loved in Saigon
I got a picture of him in her arms now

Down in the shadow of the penitentiary
Out by the gas fires of the refinery
I'm ten years burning down the road
Nowhere to run ain't got nowhere to go

Born in the USA

Bruce Springsteen (the ghost of tom joad) sözleri

the ghost of tom joad tarafından albümünde söylenen Bruce Springsteen adlı şarkının sözleri.

Men walking along the railroad tracks
Going someplace there's no going back
Highway patrol choppers coming up over the ridge
Hot soup on a campfire under the bridge
Shelter line stretching round the corner
Welcome to the new world order
Families sleeping in their cars in the southwest
No home no job no peace no rest

The highway is alive tonight
But nobody's kiddin' nobody about where it goes
I'm sittin' down here in the campfire light
Searching for the ghost of Tom Joad

He pulls prayer book out of his sleeping bag
Preacher lights up a butt and takes a drag
Waiting for when the last shall be first and the first shall be last
In a cardboard box neath the underpass
Got a one-way ticket to the promised land
You got a hole in your belly and gun in your hand
Sleeping on a pillow of solid rock
Bathing in the city aqueduct

The highway is alive tonight
But where it's headed everybody knows
I'm sitting down here in the campfire light
Waiting on the ghost of Tom Joad

Tom said "Mom, wherever there's a cop beating a guy
Wherever a hungry newborn baby cries
Where there's a fight against the blood and hatred in the air
Look for me Mom I'll be there
Wherever there's somebody fighting for a place to stand
Or decent job or a helping hand
Wherever somebody's struggling to be free
Look in their eyes Mom you'll see me."

The highway is alive tonight
But nobody's kidding nobody about where it goes
I'm sitting down here in the campfire light
With the ghost of old Tom Joad

İlgili konuları ara

Yanıtlar