Brunswick Yarımadası

Brunswick Yarımadası (İsp. Península de Brunswick), Güney Amerika anakarasının en güney kısmıdır.

sahili]

Brunswick Yarımadası (İsp. ``Pení­nsula de Brunswick``) Güney Amerika anakarasının en güney kısmıdır. Şili `nin XII. Bölge olan Magallanes y la Antártica Chilena Bölgesia€˜ne dahil olup, Macellan Boğazı kıyısındadır. Yarımadaya adını Alman Braunschweig şehri verir. Yarımadanın en büyük şehri Punta Arenas`dır.

Yarımadada Punta Arenas`ın 50 km güneyinde, 1977 yılında kurulmuş olan milli koruma alanaı Laguna Parrillar bulunur. Burası 184 km² alana sahip olup, deniz seviyesinden 300 ile 650 m yüksekliktedir.

Daha güneyde Puerto Hambre ("``Puerto del Hambre``" olarak da geçer, ``Fra``. "``Port Famine``", kelime karşılığı "``Açlık Limanı``") ve ``Buena Bay`` `da Fuerte Bulnes yer alır. Puerto Hambre, Mart 1584 `de Pedro Sarmiento de Gamboa tarafından kurulmuştur. İlk ispanyol yerleşimciler kıt seviyedeki bitki örtüsü sebebiyle, ölümüne açlık çekmişlerdir. İngiliz korsan Thomas Cavendish 1587 yerleşimin harabelerini bulur. 1968`den beri harabeler milli anıt konumundadır.

İlginç olan, Brunswick Yarımadası`nın Güney Amerika`nın en güneydeki sonu olarak pek az dikkate alındığıdır. Bu bağlamda sıralamada, Horn Burnu, Diego Ramirez Adaları ve Ateş Toprakları burasını geride bırakır.

Kaynak

Kaynak wiki |url= http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Brunswick-Halbinsel&oldid=31223263 |tarih= 1 Mayıs 2007 |dil= Almanca |madde= Brunswick-Halbinsel

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Brunswick Yarımadası
Brunswick Yarımadası