--}}

Bryan Adams

5 Kasım 1959'da Kanada'da dünyaya gele Bryan Guy Adams, 80'lerin sonunda ve 90'lı yıllarda en popüler Kanadalı rockçı olarak tanındı. Solo kariyeri 1978'de eski "Prism" üyelerinden, canlı performansı bırakıp sadece şarkı sözü yazarlığı yapmaya karar veren Jim Vallance ile çalışmasıyla başladı. Bu çalışmaların ürünleri "Loverboy", "Bachman-Turner Overdrive", "Bonnie Tyler" ve başka gruplar tarafından okundu.

5 Kasım 1959'da Kanada'da dünyaya gele Bryan Guy Adams, 80'lerin sonunda ve 90'lı yıllarda en popüler Kanadalı rockçı olarak tanındı. Solo kariyeri 1978'de eski "Prism" üyelerinden, canlı performansı bırakıp sadece şarkı sözü yazarlığı yapmaya karar veren Jim Vallance ile çalışmasıyla başladı. Bu çalışmaların ürünleri "Loverboy", "Bachman-Turner Overdrive", "Bonnie Tyler" ve başka gruplar tarafından okundu.

1979'da Adams, A&M Records Rondor Music ile bir anlaşma imzaladı ve davulda Vallance, gitarda Ken Scott ve basta Dave Taylor'dan oluşan bir grup kurdu. İlk 45'lik "Let Me Take You Dancing"i kendi adlarını verdikleri albüm izledi, ancak hiçbiri listelere giremedi.

Adams, 1982 yılını "Foreigner", "The Kinks" ve "Loverboy" ile turneye çıkarak geçirdi. Sonrasında çıkardığı "You Want It, You Got It" Amerika'da listelerin ancak alt sıralarında yer bulabildi.Adams, Üçüncü albümü "Cuts Like A Knife" ile 1982 yılında bir çıkış yaptı ve ABD listelerinde 8 numaraya kadar yükseldi (İngiltere'de ise ancak üç yıl sonra listelere girebildi.). Vallance ayrılınca yerine Mickey Curry'i aldı ancak Vallance Adams'la şarkı sözü yazmaya devam etti. Albümden ilk 45'lik "Straight From The Heart" MTV yayınlarının da desteği ile Amerika'da İlk 10'a girdi ve bunu izleyen 45'likler "Cuts Like A Knife" ve "This Time", İlk 20 ve İlk 30'a girdi.

Adams'ın dördüncü albümü Reckless 1984 yılının sonunda çıktı ve Billboard albüm listesinde ilk sıraya oturdu. Bu albüm aynı zamanda İngiltere'deki listelere de 7 numaradan ilk kez girmesini sağlarken, öte yandan "Run To You" ve "Somebody" adlı 45'lik çalışmalarla da Adams artık büyük bir isim olmuştu.

Adams,1985'in ortalarında "Heaven" ile Amerika'da 1 numara olmanın tadına vardı, bu albümün B yüzündeki İngiltere prensesine övgüler yağdıran "Diana" parçası "Prenses Diana Kanadalı rock yıldızıyla flört ediyor" manşetlerinin yayınlanmasına sebep oldu. Adams 1985'te Philadelphia'daki canlı yardım konserinde Jack Nicholson ile tanıştırıldı. Ayrıca "Tears Are Not Enough" şarkısıyla Etiyopya için düzenlenen yardım kampanyalarına katıldı. Cüretkar ve övgü dolu bir şarkı olan "Summer Of '69" Adams'ı yeniden İlk 10 listelerine taşıdı, ve Tina Turner ile düet yaptığı parça "It's Only Love" ile Adams başarılı bir yılı noktaladı.

1987'de çıkan ve daha politik eğilimli beşinci albümü "Into The Fire" ABD ve İngiltere'de İlk 10'da çok başarılı oldu ve Adams'ın bağış yardımları ve genel af için verdiği desteği gözler önüne serdi. Ayrıca bu albümden sonra Adams / Vallance ortaklığı sona erdi. Sonradan çıkan 45'likler daha az satmasına rağmen, "Heat Of The Night" Adams'a beşinci İlk 10 başarısını getirdi.

Aslında 1980'lerin son zamanları, Adams'ın kariyerini elinde tuttuğu ve yapımcı Mutt Lange ile görüşme fırsatı kolladığı daha sakin bir dönem sayılabilir. Bununla beraber Mötley Crue, Belinda Carlisle, Charlie Sexton ve başka sanatçıların albüm çalışmalarına da katkıda bulundu. 1988'de Nelson Mandela'nın doğum gününde Londra'ya Wembley Stadyumu'nda konser vermeye davet edildi.

1990'da Roger Waters ve diğerleriyle Berlin'deki The Wall adlı özel gösteride yer aldı. Ancak 1991'deki bir Kevin Costner filmindeki, "Robin Hood: Prince Of Thieves"deki çalışması bunların hepsini gölgede bırakacak derecede önemli bir gelişmeydi, "(Everything I Do) I Do It For You"nun liste başarısı olağanüstüydü, İngiltere'deki listelerde müthiş bir başarı gösterdi ve 16 hafta liste başı oldu (Frankie Laine'nin "I Believe" ile 1953'te 18 hafta liste başı olmasından bu yana böyle bir şey olmamıştı); bu çalışma ABD'de de 3 milyondan fazla sattı ve yılın en çok satan 45'liği olarak bir numaraya yerleşti. Bu başarıyı izleyen "Can't Stop This Thing We Started" ve yine güçlü bir aşkşarkısı "Thought I'd Died And Gone To Heaven" da ticari açıdan büyük başarılardı. Bu 45'likler 1991'deki büyük başarı elde eden "Waking Up The Neighbours" albümünün de yolunu açmış oldu.

1993'ün sonlarına doğru "Please Forgive Me" Adams'ın başarısını katladı, listelerde fırtınalar yarattı. Bunu, 1993'teki "The Three Musketeers" filmi için Sting ve Rod Stewart ile ortak çalışma ürünü olarak ortaya çıkan ve tüm dünyada iki yanında da büyük başarı yakalayan "All For Love" izledi.

1994'te (savaştan sonra Vietnam'a giden ilk batılı rock sanatçısı olmak için) Güneydoğu Asya'ya büyük bir turneye çıktı ve Londra'da bir ev aldı. Bu son gelişme, hayranlarını gözündeki önemli kişiliğini yok etmiş olabilir ama bir müzisyen ve şarkı sözü yazarı olarak Adams'ın eserlerinin büyük bölümü rock dünyasındaki sağlam yerini korumaktadır. Tempolu ve hafif bir Lange/Adams/Kamen şarkı olan ve 1995 yazında tüm dünyada listebaşı çeken "Have You Ever Really Loved A Woman?" ( Don Juan de Marco filminden ), onun bir rockçı olduğu gerçeğini kabul edenlerin kafalarını karıştırmış olabilir.

Adams'ın mali durumu şüphe götürmez ancak sert rock yapan sanatçı görüntüsü tartışmaya açıktır. "18 'Til I Die" albümü ile bu görüntüsünü canlandırmaya çalıştıysa da pek başarılı olabildiği söylenemez.

Kasım 1998'de Spice Girls'ten Melanie C. ile birlikte söylediği "On A Day Like Today" ve "When You're Gone", yine liste şarkılarıydı ve Adams'ın ticari gücünü yeniden oluşturmasını sağladı. Adams, özellikle son zamanlarda yardım konserlerine sağladığı katkılarla kendini sevdirdi ve pek çok şarkıcıya örnek oldu.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bryan Adams
Bryan Adams