--}}

BSD

BSD (Berkeley Software Distribution), Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'in kaynak kodu dağıtımı olan, AT&T'nin UNIX'i için bir eklentiler zinciridir. Birçok açık kaynak kodlu işletim sistemi projesi, 4.4 BSD-Lite olarak bilinen kaynak kodu dağıtımını temel kabul eder. Ek olarak bunlar, özellikle GNU projesi olmak üzere diğer birçok açık kod projesini de kapsar.

BSD Berkeley Software Distribution'ın kısaltılmışıdır. Bu isim California Üniversitesi, Berkeley'in kaynak kodu dağıtımı olan AT&T 'nin UNIX'i için bir eklentiler zinciridir. Bir çok açık kaynak kodlu işletim sistemi projesi, 4.4 BSD-Lite olarak bilinen kaynak kodu dağıtımını temel kabul eder. Ek olarak bunlar, özellikle GNU projesi olmak üzere diğer bir çok açık kod projesini de kapsar.

BSD 'in içeriği:

* BSD çekirdeği işlem zamanlama, hafıza yönetimi, simetrik çoklu işlemci(SMP), aygıt sürücüleri ve diğerlerini kapsar. Linux çekirdeğinden farklı olarak kapasite ve güçte bir çok farklı BSD çekirdeği vardır.
  • C kütüphanesi, sistem API 'sinin temellidir
BSD C kütüphanesi GNU projesi tabanlı değildir, Berkeley kodu temellidir.
  • Kabuk, dosya araçları derleyiciler ve linkerler gibi araçlar.
Bazı araçlar dışında bir çoğu projesinden sağlanmıştır.

Birçok BSD türevinde kullanılan X Window sistemi ayrı bir proje olan XFree86™ projesi 'nde devam ettirilmektdir. Linux'te bu sistemi kullanmaktadır. BSD KDE ya da GNOME gibi bir görsel masaüstü ile öntanımlı olarak gelmez. Fakat istenirse bunlar da kullanılabilir.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.