Buchenwald Toplama Kampı

Toplama Kampı Buchenwald Almanya sınırları içerisindeki en büyük toplama kamplarından birisidir. Haziran 1937 ile Nisan 1945 yılları arasında Weimar yakınlarında Ettersberg'de çalışma kampı olarak işletilmiştir.

Buchenwald Toplama Kampı hakkında detaylı bilgi

Toplama Kampı Buchenwald Almanya sınırları içerisindeki en büyük toplama kamplarından birisidir. Haziran 1937 ile Nisan 1945 yılları arasında Weimar yakınlarında Ettersberg'de çalışma kampı olarak işletilmiştir. Bu zaman içerisinde, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 250.000 insan, tutuklanarak Buchenwald Toplama Kampı'na gönderilmiştir. 11.000 i yahudi olmak üzere 56.000 kişinin öldürüldüğü tahmin edilmektedir. 11 Nisan 1945 tarihinde 3.Amerikan Ordusu desteğinde, tutukluların kendi çabalarıyla kurtarıldı. Zaten 8 Nisan tarihinden itibaren tutukluların büyük bir kısmı boykot ve sabote çalışmaları ile direniş gösteriyor ve Amerikan ordusundan telsizle yardım istiyorlardı.. Eski kampın olduğu yerde Almanya Demokratik Cumhuriyeti hükümeti 1958 yılında Buchenwald Ulusal Uyarı ve Anma Merkezi'ni açtı. 1991 yılında yeniden düzenlenen Buchenwald'da Toplama Kampı tarihine ilişkin birçok sergi bulunmaktadır. == Kaynak == == İlgili şarkılar == * Dinle (Бухенвальдский набат, Muslim Magomayev)

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Buchenwald Toplama Kampı maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Halle

Halle, şu anlamlara gelebilir:

Elie Wiesel

Eliezer Wiesel (d. 30 Eylül 1928), Nobel Barış Ödülü sahibi edebiyatçı.

Arbeit Macht Frei

''Arbeit macht frei''; "çalışmak özgürlük getirir", "çalışmak özgür kılar", "çalışmak insanı özgürleştirir" anlamlarına gelen bir Almanca deyiştir. Slogan, birçok Nazi toplama kampının girişinde yer almasıyla ün kazanmıştır.

Ernst Thälmann

Ernst Thälmann (16 Nisan 1886 Hamburg Altona - 18 Ağustos 1944 Buchenwald Toplama Kampı), ''Teddy'' lakabıyla tanınırdı; Weimar Cumhuriyeti'nde 1925 yılı ile 1933 yılları arasında Almanya Komünist Partisi (KPD) başkanlığını yaptı. 1933 yılında Gestapo tarafından tutuklandı ve ...

Jedem Das Seine

''Jedem das Seine''", "herkes hak ettiğini bulur" anlamına gelen Latince deyiş Suum cuique'in Almanca karşılığıdır.

Tanıdığım Bir Kız

Tanıdığım Bir Kız ya da Viyana, ViyanaÖykünün Türkçe isimlerinin alındığı kitap: (İng. ''A Girl I Knew'' ya da ''Wien, Wien'') ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez ''Good Housekeeping'' dergisinin Şubat 1948'de yayımlanan sayısında çıkan öyküsüdür.

Ilse Koch

Ilse Koch (d. 22 Eylül 1906 - ö. 1 Eylül 1967), Siyasi suçlu hapishaneleri'nin komutanı Karl Otto Koch'un eşi. Buchenwald Toplama Kampı'nda mahkumlara karşı sadist davranışları ve acımasızlığından dolayı ''Buchenwald Cadısı'' olarak ünlenmiştir. Ayrıca insanlık tarihinin en ...

İşgal Altındaki Almanya’da ABD Gıda Politikası

İşgal altındaki Almanya’da ABD gıda politikası, II. Dünya Savaşının sona ermesinin ardından 2 yıl boyunca ABD hükümeti ve belli oranda Müttefik Devletler tarafından Almanya’nın Batı kısmında uygulanan gıda politikasıdır.

Leonard Mlodinow

Leonard Mlodinow, ABDli fizikçi ve yazar.

Stéphane Hessel

Stéphane Hessel (d. 20 Ekim 1917, Berlin - ö. 27 Şubat 2013, Paris) Fransız diplomat, direnişçi, yazar.

Karl Otto Koch

Karl Otto Koch (d. 2 Ağustos 1897 - ö. 5 Nisan 1945), II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda Albay ve Sachsenhausen Toplama Kampı, Buchenwald Toplama Kampı'nın ilk nazi komutanı ve sonradan Majdanek Toplama Kampı'nın komutanı.

Langenstein-Zwieberge

Langenstein – Zwieberge toplama kampı Nisan 1944’den, Nisan 1945’e kadar varlığını sürdürdü. 23 farklı ülkeden 7000 den fazla mahkûm bu süre içinde kampa hapsedildi.