Buffalo Bill

Buffalo Bill (d. 26 Şubat 1846 Le Claire - ö. 10 Ocak 1917 Denver) Gerçek adı William Frederick Cody olan ABD'li bizon avcısı, şovmen ve asker. Amerika Yerlilerine karşı yürü­tülen savaşlardaki kılavuzluğu ile ün kazanmıştı.

Buffalo Bill (d. 26 Şubat 1846 Le Claire - ö. 10 Ocak 1917 Denver) Gerçek adı William Frederick Cody olan ABD'li bizon avcısı, şovmen ve asker. Amerika Yerlilerine karşı yürü­tülen savaşlardaki kılavuzluğu ile ün kazanmıştı. ABD'de Iowa kentinde doğdu. 15 yaşındayken Pony Express denen atlı posta servisinde çalışmaya başladı. Pony Express, Missouri'nin Saint Joseph kentinden California'nın Sacramento kentine uzanan 3.140 ki­lometrelik yol boyunca çalışan bir posta dağıtım servisiydi. Her sürücü, at değiştirerek günde 120 km yol alıyordu. 1861'de Ameri­kan İç Savaşı çıkınca Cody, Pony Express'teki işinden ayrıldı; iz sürücü ve kılavuz olarak Kuzey ordusuna katıldı. Cody'ye Buffalo Bill adı, Kansas-Pasifik Demiryolu yapımında çalışanlara bir tür ya­ban sığırı olan bizon eti sağlamayı üstlendiği 1867'de verildi. 18 ay içinde tek başına 4.000'den çok bizon öldürdüğü söylenir. 1883'te Yerlilerin ve sığır çobanlarının katı­lımıyla ilk Vahşi Batı Gösterisi'ni düzenledi. Bu ilginç ve heyecan verici gösteri ABD'nin yanı sıra Avrupa'da da büyük ilgi uyandırdı. Buffalo Bill'in yaşamı ve serüvenleri ile ilgili birçok kitap yazıldı. Ayrıca pek çok filme konu oldu. Kaynaklar Dış bağlantılar * William F. Cody Ariv * Library of Congress: excerpt from chapter 1 of Buffalo Bill Cody: The Man behind the Legend * In Hotel Lobbies: Buffalo Bill at the Willard Hotel

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Buffalo Bill ilgili konular

 • Goldberg

  William Scott "Bill" Goldberg (d. 27 Aralık 1966; Tulsa, Oklahoma) daha çok ring ismi Bill Goldberg (veya sadece Goldberg) olarak tanınır.
 • William Frederick Cody

  Buffalo Bill (d. 26 Şubat 1846 Le Claire - ö.
 • Scott Bill Goldberg

  William Scott "Bill" Goldberg (d. 27 Aralık 1966; Tulsa, Oklahoma) daha çok ring ismi Bill Goldberg (veya sadece Goldberg) olarak tanınır.
 • Traf-O-Data

  Traf-O-Data, William Bill Henry Gates daha çok bilinen adıyla Bill Gates ve arkadaşı Paul Allen tarafından kurulmuştur.
 • Yeni İsrail Şekeli

  Yeni İsrail Şekeli İsrailde kullanılan resmi para birimidir.( İbranice : ×éקל חד×é, sheqel ḥadash)
 • Buffalo Bill

  Buffalo Bill (d. 26 Şubat 1846 Le Claire - ö. 10 Ocak 1917 Denver) Gerçek adı William Frederick Cody olan ABD'li bizon avcısı, şovmen ve asker.
 • Bill Viola

  Bill Viola (d. 25 Ocak 1951), ABD'li modern video artisti. Yeni medya alanında elektronik, ses ve görüntü teknolojisi eserleri ortaya koymuştur.
 • Bill W.

  Bill Wilson ya da Bill W. olarak bilinen William Griffith Wilson (doğ. 26 Kasım 1895 – öl.