bukalemun

BUKALEMUN (Chamaeleon); Alm. Chamaleon (n), Fr. Cameleon (m), İng. Chameleon. Familyası: Bukalemungiller (Chamaeleontidae). Yaşadığı yerler: Güney İspanya, Kuzey Afrika ve Güney illerimizde boldur. Özellikleri: Renk değiştirerek çevreye en iyi şekilde uyum sağlar. Çeşitleri: Âdî, Sudan, Dağ ve Pars bukalemunu en çok bilinenidir. Pullu sürüngenlerden renk değiştirebilme özelliğine sâhip, yavaş hareketli bir hayvan. 85 kadar türü bilinmektedir. Vücûdu yan...

BUKALEMUN (türkçe) anlamı
1. bukalemungillerden
2. 20-30 cm boyunda
3. renk değiştirmesiyle ünlü sürüngen türü
4. kayakeleri
5. bahtabakan (chamaeleon chamaeleon)
6. çıkarına göre davranışını
7. görüşünü değiştiren kimse.çıkarına göre davranışını
8. görüşünü değiştiren kimse.bukalemungillerden
9. 20-30 cm. boyunda
10. renk değiştirmesiyle ünlü sürüngen türü
11. kayakeleri
12. bahtabakan (chamaeleon chamaeleon).
BUKALEMUN (türkçe) ingilizcesi
1. n. chameleon,
BUKALEMUN (türkçe) fransızcası
1. caméléon [le]
BUKALEMUN (türkçe) almancası
1. n. Chamäleon

Bukalemun hakkında detaylı bilgi

(Chamaeleon); Alm. Chamaleon (n), Fr. Cameleon (m), İng. Chameleon. Familyası: Bukalemungiller (Chamaeleontidae). Yaşadığı yerler: Güney İspanya, Kuzey Afrika ve Güney illerimizde boldur. Özellikleri: Renk değiştirerek çevreye en iyi şekilde uyum sağlar. Çeşitleri: Âdi, Sudan, Dağ ve Pars bukalemunu en çok bilinenidir.


Pullu sürüngenlerden renk değiştirebilme özelliğine sahip, yavaş hareketli bir hayvan. 85 kadar türü bilinmektedir. Vücudu yandan basıktır. Ağaç dallarında yaşar. Ayak ve kuyruğu ile ağaç dallarını kavrar. Çoğu 20-30 cm boyundadır. Derisinin içinde yer alan "kromotofor" denen renk hücreleri sayesinde rahatlıkla renk değiştirerek yılan ve yırtıcı kuş gibi düşmanlarından kendini korur. Başının tepesi miğferlidir. Bazılarında boynuz gibi çıkıntı bulunur. Beş parmaklı ayaklarının iki parmağı bir yanda, üçü karşı tarafta olduğundan ağaç dallarını kerpeten gibi kavrar. Avına çok yavaş yaklaşır. Boyuna yakın uzunluktaki ucu yapışkan dilini, hızla böceklere fırlatarak avlanır. Zehirli değildir, insana saldırmaz. Bukalemunun şaşılacak özelliklerinden birisi de, birbirinden bağımsız hareket eden gözleridir. Bir gözü ile önde avını görürken, diğer gözüyle yan ve arka kısmını gözleyebilir. Doğu Afrika ve Madagaskar’da bir metreye yakın bukalemunlar vardır. Uzun, yapışkan ve vantuzlu dilleriyle küçük memeli ve kuşları avlayabilirler. Bukalemunlar yaz sonunda toprağa kazdıkları çukurlara birkaç düzine yumurta yumurtlayarak toprakla örterler. 3-4 ay içinde yavrular yumurtadan çıkarak hemen avlanmaya başlarlar. Bukalemunlar toprak yüzeyinde yürüme ve çukur açmada büyük zorluk çekerler. Bir kısım bukalemunlar ovovivipardır, yani yumurtalar ana karnında açılarak yavrular doğar. Bazı ilkel toplumlar tarafından bukalemun uğurlu sayılmış ve korunmuştur. Böcek avladığından faydalı bir hayvandır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Neden renk değiştirirler

Avustralya'nın Melbourne Üniversitesinde yapılan araştırmada, bilinenin aksine bukalemunların, bulundukları ortama adapte olmak için değil, rakiplerini kovmak veya karşı cinsin ilgisini çekmek için renk değiştirdiği belirlendi.

Türlerin renk değiştirme yeteneği ve ilişki gelişimini kıyaslamak amacıyla 21 Afrika cüce bukalemun türünün incelendiği araştırmanın eş başkanlarından Devi Stuart-Fox, morötesi ışınlara hassas bukalemunların insanlardan farklı görme sistemleri bulunduğunu ve araştırmalarında ilk olarak bu hayvanların ne gördüklerini belirlemeye çalıştıklarını anlattı.

Morötesi ile bukalemunun görüş rengini spektrometreyle ölçen ve bu verileri bukalemunun renk algısına model oluşturan görme sistemiyle birleştiren araştırmacılar, bukalemunları tek tek değişik rakiplerle düello ettirdiler ve renk aralığını "itaat edenden egemen olanına" kadar ölçtüler.

Dr. Stuart-Fox, "Bir erkek bukalemuna bir başka erkek bukalemun meydan okuduğunda, içlerinden birisi kazanana ve (karanlık), itaatkar (beni dövme rengine) dönüşünceye dek birbirlerine en parlak renklerini gösteriyorlar" diye konuştu.

Bukalemunların bir model kuş veya yılana gösterildiklerindeki tepkilerini de ölçen araştırma ekibi, en belirgin renk değişiminin diğer bukalemunlara sosyal işaret vermek istediklerinde olduğunu tespit etti.

Şarkı Sözleri

Kargo tarafından söylenen bukalemun adlı şarkının sözleri.

biri gibi olmak hiç olmadığım gibi
bıktım yaşamaktan bukalemun gibi...
kim olduğumu bilme isteği, kişiliğin sıkıcı yap-boz karakteri,
anlama isteği; ne istediğini bilme isteği...
sorular-sorunlar sorular ve cevaplar
görme isteği; gerçekte kimim ben?
pis kokulu melek gibi mi yada temiz bir günahkar gibi...
zaman; iyi bir dost gibi sinsice aldatan
inanç; sakli bir hazine haritasi olmayan...
anlama isteği ne istediğimi bilme isteği gibi...
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bukalemun(hayvan)

Bukalemunlar avlarını bir ok gibi fırlattıkları dilleri sayesinde yakalarlar. Hayvanın neredeyse kendi boyu kadar fırlatabildiği bu dilin ucunda özel bir vantuz sistemi bulunur. Bukalemun dili ağızdan ilk çıktığı anda ucu dışbükey haldedir. Avına yaklaşmış ve iyice gerilmiş ...

Bayağı Bukalemun

Bayağı bukalemun (''Chamaeleo chamaeleon''), Squamata takımının bukalemun familyasına ait bir sürüngen türü.

Bu Kalem Bukalemun

Bu Kalem Bukalemun; Enis Batur tarafından yazılan, 1986 yılında basılan kitap.

Bukalemun'daki Yıldızlar Dizini

Bukalemun Takım Yıldızındaki dikkate değer yıldızlar listesi olup, azalan parlaklığa göre sıralanmıştır.

Bukalemun (film, 2010)

''Bukalemun'' ( İngilizce: ''The Chameleon'', Fransızca: ''Le Caméléon'' ) 2010 yapımı, yönetmenliğini Jean-Paul Salomé'nin yaptığı Kanada, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı filmdir.

Bukalemun (takımyıldız)

Chamaeleon ya da Bukalemun takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir.

Bukalemun Takımyıldızı

Chamaeleon ya da Bukalemun takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir.

Bukalemun Espio

Espio ilk oyununda sadece bir bukalemundur.Knuckles' Chaotix'te Knuckles'in ortağıdır.Sonra Sonic Heroes'da tam bir ninja olmuştur.

Electro

Electro, The Amazing Spider-Man'deki bir kurgusal karakterdir. İlk kez 9 Şubat 1968'de The Amazing Spider-Man'in 6. sayısında gözükmüştür (1964).

Kamuflaj

Kamuflaj (Fransızca: Camouflage) bir gizlenme, saklanma yöntemidir. Özden gizlenmek, saklanmak anlamına gelir ve normalde kolaylıkla görünür olan bir organizma veya objenin çevreyle kendini bir ederek fark edilmesinin zorlaşmasını sağlar.

Kertenkeleler

Kertenkele (Lacertilia) alt takımının, özellikle özkertenkelegiller (Lacertidae) familyası türlerinin genel adı. Kertenkeleler alt takımının; özkertenkelegiller, gekogiller, varangiller, agamagiller, iguanagiller, boncuklukertenkelegiller, köryılansıgiller gibi familyaları vardır.