Burhan Felek (11 Mayıs 1889 - 4 Kasım 1982) Türk gazeteci, sporadamı ve yazar. 1910'da, o dönemdeki adı İstanbul Hukuk Mektebi olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ticaret Vekaleti'nde hukuk müşavirliği, liselerde öğretmenlik ve avukatlık, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı.

Burhan FelekBurhan Felek
Burhan Felek
Türk basının simegesel isimlerinden “Şeyhülmuharrin” unvanı sahibi Burhan Felek 4 Kasım 1982'de İstanubul’da öldü. 11 Mayıs 1889’da İstanbul’da doğan Felek, İstanbul Hukuk Fakültesi Mekrebi’ni bitirdikten sonra öğretmenlik, avuktalık ve hukuk müşavirliği yaptı. İlk yazısı 1910’da Donanma dergisinde yayımlandı. 1918’de Tasvir-i Efkar’da spor muhabirliğine başladı. Daha sonra sırasıyla Vakit, Vatan, Millet, Yeni Ses, Milliyet, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Söyleşileri ve özellikle söyleşi özelliğindeki gülmece öğeleriyle yüklü günlük yazılarıyla ünlendi. Sağlığında bunların çoğunu Felek I, Vatandaş Ahmet Efendi, Eski İstanbul Hikayeleri ve Yaşadığımız Günler İsimli Kitaplarda topladı. Türk basınının en uzun sğreli fıkra yazarı olan Felek, 1954’ten ölümüne kadar İstanbul Gazeteciler Cemiyeti başkanlığını yürüttü. Yıllarca aksatmadan sürdürdüğü köşe yazarlığı ve gazetecilik deneyimi nedeniyle yalnızca ona atfedilen “Şeyhülmuharririn” sıfatıyla anıldı.

8 Mayıs 1980’de İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun “Fahri Doktorluk” unvanı verdiği Felek gazateciliğin yanı sıra spor yöneticiliği ve futbol hakemliği de yaptı ve uzun yıllar Milli Oimpiyat Komitesi’nin başkanlığını üstlendi.

İlgili konuları ara

Yanıtlar