Bursa Arkeoloji Müzesi

1904 yılından 1972 yılına kadar Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese'de toplanan arkeolojik eserler, Kültürpark içerisinde yaptırılan Arkeoloji Müzesi'ne taşınmış ve modern bir şekilde teşhir-tanzimi yapılarak, 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Halen bu binada hizmet vermektedir.

Müzede M.Ö. 3.binden Bizans Devri sonlarına kadar olan dönemde Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler sergilenmektedir.

Salon I: M.Ö.3.bin yıllarına ait yortan kültürüne ait pişmiş toprak mezar buluntuları

Bursa Arkeoloji Müzesi

1904 yılından 1972 yılına kadar Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese'de toplanan arkeolojik eserler, Kültürpark içerisinde yaptırılan Arkeoloji Müzesi'ne taşınmış ve modern bir şekilde teşhir-tanzimi yapılarak, 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Halen bu binada hizmet vermektedir.

Müzede M.Ö. 3.binden Bizans Devri sonlarına kadar olan dönemde Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler sergilenmektedir.

Salon I: M.Ö.3.bin yıllarına ait yortan kültürüne ait pişmiş toprak mezar buluntuları ile M.Ö. 2.bin yıllarından kalma kesici taş ve bronz el baltaları, Urartu bölgesinden gelmiş pişmiş toprak kaplar, M.Ö. 1.bine ait Frig Dönemi minyatür mabet örneği, bronz kaplar ve fibulalar tarihin kesitlerinden bir mozaik oluşturmaktadır. Ayrıca müzenin Antandros nekropolünde gerçekleştirdiği kurtarma kazısında ortaya çıkarılan figürin, değişik formdaki kaplar ve süs eşyalarından oluşan mezar buluntuları da önemli yer tutmaktadır. Salondaki önemli eserlerden biri de Karacabey'in Şükraniye Köyü'nde bulunmuş olan Greko-Pers mezar stelidir. M.Ö. 546'da Anadolu'yu istila eden Pers Dönemine ait bu eser, ikisi İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde olmak üzere dünyadaki üç örnekten biridir.

Salon II: Roma Dönemine ait taş eserlerin yer aldığı bu salonda M.S. 2.yüzyıl dolaylarına ait portre başlarının yanı sıra, tanrılar tanrısı Zeus'un tasvirleri, kuvvetin ve gücün temsilcisi Herakles'in Nemea aslanını boğduktan sonra postunu koluna dolamış dinlenir durumdaki tasviri, Anadolu'nun en eski bereket tanrıçası Kybele heykelleri ile sağlık tanrıçası Asklepios'a adanmış sunaklar göze çarpmaktadır. Salonun en önemli eserleri arasında bronzdan yapılmış "Savaş ve Akıl tanrıçası" Athena büstü ile "Güneş Tanrısı" Apollon bulunmaktadır.

Salon III: M.Ö. 8. yüzyıldan Bizans Devri sonlarına kadar olan dönemin eserleri bu salonda sergilenmektedir. Geometrik Dönemden başlayıp, Roma Dönemine kadar uzanan değişik formdaki keramik kaplar kronolojik bir sıra ile sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında Arkaik ve Roma Dönemine ait pişmiş toprak figürinler, yine Roma Dönemine ait bronz ve cam kaplar ile süs eşyaları, pişmiş toprak kandiller, Bizans Dönemine ait gümüş, bronz ve pişmiş toprak eserlerde bulunmaktadır. Yine bu salonda Roma Dönemine ait altın süs eşyaları önemli bir yer tutmaktadır.

Aynı salonun asma katında ise Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans Çağlarına ait altın, gümüş ve bronz sikkeler sergilenmektedir.

Salon IV: Burada Balıkesir İli, Üçpınar Köyü'nde bulunan tümülüsün 1/1 ölçülerindeki bir benzeri ve Akhaemenid Dönemine tarihlenen at arabası buluntuları ile bu buluntulardan hareket edilerek yapılan arabanın antik çağdaki örneği teşhir edilecektir.

Açık Teşhir: Arkeoloji Müzesi'nin bahçesinde de önemli taş eserler yer almaktadır. Türkiye müzeleri içerisinde önemli bir yer tutan zengin stel koleksiyonu burada sergilenmektedir. Ayrıca Bursa ve çevresinde bulunan lahit mezar örnekleri ile çeşitli mimari parçalar görülmeye değerdir.

Kültür Park Tel : (0224) 234 49 18 Faks : (0224) 234 49 19

Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
muze kolyesini yazmaktayim ve icinde 18 renk bulunmustur bu 18 renkten grup olarak 5 mavilik 3 mavilik ve 3 sari renk bunlar gurup renkleridir 5 maviligin rengi maviliktir ve orta kisminda yanik yesil durmektadir ve 3 sac sarisi vardir ve renkli kaplama
Bursa Arkeoloji Müzesi çok eski ve bakımsız, Bursa arkeoloji müzesi yetkilileri Türkiye'de ki diğer arkeoloji müzelerini galiba hiç gidip görmemiş. Başka müzelere gidip örnek alsınlar; örneğin: Burdur, Antalya, İznik v.s.
Bursa'ya gelen bir turistin ilk gideceği yerlerden birisi olacağı yerde, bakımsızlıktan kimsenin aklına bile gelmeyen yere dönüşmüş.
O müzeyi kim o hale getirmişse bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yazıklar olsun diyorum...

İlgili konuları ara

Yanıtlar