Burun

BURUN Alm. Nase (f), Fr. Nez (m), İng. Nose. Kıkırdak, yumuşak doku ve kemiklerden meydana gelmiş koklama ve nefes alma organı. Yüzün ön kısmında iki gözün arasında başlayıp, piramit şeklinde uzanır ve ağzın üzerinde iki burun deliği ile son bulur. Burun delikleri, birbirinden sapan kemiği ile ayrılır. Burnun dış kısmı deri kasları ve deri ile örtülüdür. Burun; nefes alma ve koku alma görevinden başka, kulak zarının iç ve dış yüzeyleri arasında bası...

BURUN (türkçe) anlamı
1. 1 . Alınla üst dudak arasında bulunan
2. çıkıntılı
3. iki delikli koklama ve solunum organı.
4. 2 . Bazı şeylerin ön ve sivri bölümü.
5. 3 . mecazKibir
6. büyüklenme
7. Burnundan yanına varılmıyor.-
8. 4 . coğrafyaKaranın
9. özellikle yüksek ve dağlık kıyılarda
10. türlü biçimlerde denize uzanmış bölümü:
11. Kadıköy vapurunun güvertesinde
12. paltoma bürünmüş
13. gidip ta burna oturmuştum.- H. Taner.
14. Atasözü
15. deyim ve birleşik fiiller
16. burnu (bile) kanamamak
17. burnu büyümek
18. burnu Kafdağına çıkmak (veya varmak)
19. burnu Kafdağında (olmak)
20. burnu kırılmak
21. (birinin) burnuna girmek
22. burnuna karıncalar dolmak
23. burnuna koymak
24. burnundan ayrılmamak
25. burnundan düşen bin parça olmak
26. burnundan (fitil fitil) gelmek
27. burnundan kıl aldırmamak
28. burnundan solumak
29. (birini) burnundan yakalamak
30. (biri
31. bir şey) burnunda (veya gözünde) tütmek
32. burnunu çekmek
33. burnunu kırmak
34. burnunun dikine (veya doğrusuna) gitmek
35. burnunun direği kırılmak (veya düşmek)
36. burnunun direği sızlamak
37. burnunun ucundan ötesini (veya ilerisini) görmemek
38. burnunun ucunu görmemek
39. burnunun yeli harman savurmak
40. burnunun yeli kırılmak
41. burnunu sıksan canı çıkacak
42. (bir işe) burnunu sokmak
43. burnu sürtülmek (veya burnu sürtmek)
44. burnu yere düşse almaz
45. burun bükmek
46. burun kıvırmak
47. burun şişirmek
48. burun yapmak

Burun hakkında detaylı bilgi

Alm. Nase (f), Fr. Nez (m), İng. Nose. Kıkırdak, yumuşak doku ve kemiklerden meydana gelmiş koklama ve nefes alma organı. Yüzün ön kısmında iki gözün arasında başlayıp, piramit şeklinde uzanır ve ağzın üzerinde iki burun deliği ile son bulur. Burun delikleri, birbirinden sapan kemiği ile ayrılır. Burnun dış kısmı deri kasları ve deri ile örtülüdür.

Burun; nefes alma ve koku alma görevinden başka, kulak zarının iç ve dış yüzeyleri arasında basınç dengesini, konuşulurken ses tonunu ayarlamada yardımcıdır. Burundan geçen hava, buradaki kıllar ve burun salgısı (sümük) tarafından süzülür. Yüz kemikleri ve kafa kemiklerindeki "sinüs" adı verilen kemik boşlukları da buruna açılır.

Burun içi yüzeyini döşeyen dokunun (mukozanın) allerji, tozlar, bakteri ve virüsler, tahriş edici maddeler tarafından iltihaplandırılması ile soluk almak zorlaşabilir. Burun orta bölmesinin bir tarafa çarpıklığı da nefes almada zorluk ortaya çıkarabilir. Burundaki bir iltihabi hadise, kızarıklık, şişlik ve ağrı ile kendini gösterir. Ayrıca iltihabın hasar yapması veya kazadan dolayı olan bir burun hasarı durumunda, plastik cerrahi uzmanı tarafından tedavi gerekir.

Burun iç yüzeyinden çıkan küçük tümör şeklindeki uzantılara "polip" adı verilmektedir. Bunlar normalde bulunmaması gereken dokular olup, bazı hücrelerin anormal çoğalmalarından ortaya çıkarlar. Müzmin iltihaplarda ve astımda polip gelişmesi sıktır. Polipler burundan nefes almayı zorlaştırırlar. Bu durumda ufak bir müdahale ile polip çıkarılır. Yerinden çıkarılan polip, yeniden büyüyecek olursa, yapılacak iş yeniden almaktır.

Burun iltihapları genellikle bir üst solunum yolu hastalığı ile beraber bulunur. Akıntı, şişme, ağrı ve kızarıklıkla kendini belli eder. Bu devrelerde burnu yumuşak bir mendille temizlemeli, yabancı maddelerle temasını önlemelidir. Burnu karıştırmak yeni mikropların gitmesine sebeb olacağı için tehlikelidir.

Burun kanaması: Burun, damar bakımından zengin olduğundan, kanaması sıktır. Hemofili ve diğer kan pıhtılaşma mekanizmasını bozan hastalıklar, aşırı tansiyon yüksekliği burun kanamasıyla kendini gösterebilir. Atardamarların çatlamasına sebeb olan ezilmeler ve tümörler de kanamaya yol açarlar.

Burun kanamasının tedavisinde ilk yapılacak iş başı arkaya atıp burnun iki kanadını parmaklar arasında sıkmaktır. Burun kanaması bu yolla genellikle bir dakikada sona erer. Bu sırada ağızdan solumalı, 15 dakika kadar sonra burnu serbest bırakmalıdır. Kanama durduktan sonra uzanmalı ve bir müddet hareket etmemelidir. Buruna en az üç saat dokunmamalıdır.

Kişi yaşlıysa, kanama durmuyorsa, kanamadan dolayı kişinin yüzünde, solukluk ve halsizlik hasıl olursa, kanama tekrarlıyorsa bir hekime müracaat etmelidir.

Damar sertliği olan veya diğer hipertansiyonlu kimselerde kendiliğinden veya sebeb teşkil etmeyecek kadar basit etkilerle ortaya çıkan burun kanamaları, hasta için muhtemel bir kafa içi damarı çatlaması ve kanamasına alternatif olduğu ve kan basıncının normal seviyelere düşmesine veya yaklaşmasına sebeb olduğu için sevindirici olmalı, ancak yine de aşırı olma eğiliminde ise hekime başvurmalıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Fuat Saka tarafından söylenen Burun adlı şarkının sözleri.

sana malik olan ne bahtiyardır
hey zeka membaı hey koca burun
bazı burun var ki sanki hıyardır
bence en alası atmaca burun

burun deyip geçme sakın arkadaş
burun var çıkartır yoroza da taş
sofrada çanağa sallarken kaşık
mutlaka girmeli sütlaca burun

o varken kim bakar kaş ile saça
mübarek tepesi benziyor taca
kanatlarından yap bir kazan paça
kahvaltı olmalı kırk aça burun

bir burun sahibi ölmüş de mutlak
atmışlar üstüne bir hafta toprak
örtülmemiş yine sen hikmete bak
kalmış dışarıda tabanca burun

burun var oyulsa koca saz olur
burun var vapura davlumbaz olur
öyle çok mübarek burun az olur
çok gördüm sığmıyor bakraca burun

yalniz mübarek ol olmadı bize
ne burunlar vardır karadeniz'de
ararım uşaklar var mıdır sizde
tepesi morarmış alaca burun

mesut reis'in de burnu yamandı
burunlar içinde o pehlivandı
vurdu tepesinden bir karış aldı
yine bozulmadı o paça burun

ey baba buruni atma yabana
burun var ki benzer doğru kabana
ben bi şey diyemem ona tapana
ne kadar kıvraktır karaca burun
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Burun Boşluğu

Burun boşluğu (nazal kavite veya nazal boşluk) yüzün ortasında burnun arkasında ve üstünde bulunan hava ile dolu, büyük bir boşluktur.

Burun Kanaması

Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama ...

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekme insanlığın en eski şikayetlerinden biridir. Bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden dolayı çok zorluk çeker.

Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon)

Burun bölmesi eğriliklerine bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Çok kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için müsait hale gelir. Koku duyusu azalır veya ...

Yeşil Burun

Fogo dağına ev sahipliği yapan, 4033 km2'lik burun. orjinal ismi Republica De Cabo Verde'dir. Dilimizde Kape Verde olarak bilinir. uzun sureli kuraklıkların yanında yaşanan ciddi su sıkıntısı, sık sık meydana gelen volkanik ve sismik aktiviteler sonucu tarıma uygun topraklar %11i ...

Kulak Burun Boğaz

Mikroskop altında dış kulak yolu ve kulak zarı muayenesi. Bu yöntemle dış kulak yolu ve kulak zarı hakkında tüm bilgiler elde edilir. Kulak zarı delikse ortakulak hastalıklarının teşhisi bu yöntemle çok kolay olabilir. Dış kulak yolundaki buşon (Kulak kiri) mikroskop ve ...

Baba Burun

Baba Burun, hem Türkiye `nin hem de Asya `nın en batı noktası.

Burun (organ)

Burun, anatomik olarak, yüz üzerinde alınla üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organıdır.

Burun Estetik Ameliyatı

Rhinoplasty (Yunanca: Rhinos, "Nose" + Plastikos, "to shape") Bu ameliyat ile burununuzu küçültebiliyor, büyültebiliyor, varsa kemerinizi alınabiliyor. Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırılabiliyor. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve ...

Burun (coğrafya)

Burun, deniz ya da gölde bulunan dışa çıkıntılı karanın son kısımı olup, 3 tarafı su ile çevrilmiş kara anlamına gelir. Çoğunlukla fener bulunur.

Burun (opera)

Burun (Rusça: Нос, Nos) Dmitri Şostakoviç'in satirik bir operasıdır. Rusça librettosu Yevgeny Zamyatin, Georgy Ionin ve Alexander Preis tarafından, Nikolai Gogol'ün Burun isimli hikâyesinden esinlenilerek yapılmıştır.

Yeşil Burun Adaları

Yeşil Burun Adaları (Portekizce: Cabo Verde, ), Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. 10 ada ve 8 adacıktan oluşan bir takımadadır. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao, Boa Vista'dır. Başkenti, Santiago adasındaki Praia'dır. Büyük ...