Buz

Buz katı haldeki su tabiatta kar, dolu ve buzul şeklinde bulunur. Renksiz ve kristal hâldedir. Altıgen şeklindeki kristalleri, kar tânelerinde ve pencere camlarında donmuş hâlde çok güzel görünür.

Buz katı haldeki su doğadaki kar, dolu ve buzul şeklinde bulunur. Renksiz ve kristal haldedir. Altıgen şeklindeki kristalleri, kar tanelerinde ve pencere camlarında donmuş halde çok güzel görünür.

Su, 0°C’de donduğunda hacmi takriben % 11 genleşir ve içinde bulunduğu kabı zorlar. Donan su borularının çatlaması bundandır. Donma, suyun yoğunluğunu azaltır, bu yüzden buzdağları suda yüzerler. Bütün cisimler, ısınınca hacimce genişler, soğuyunca küçülür. Fakat su, bu kaidenin dışındadır. Su iyice soğuyup donduğu zaman hacmi genişler. Yoğunluğu azalır. Bunun için buz, su üstünde yüzer. Eğer diğer maddeler gibi, hacmi küçülseydi yoğunluğu da artacağından, donan buz denizin dibine çökecekti. Böylece deniz dipleri buz yığını halini alacaktı ve deniz diplerinde hiç bir canlı yaşayamayacaktı. Bu hal, bütün alemi yaratan Allahü tealanın kudret ve merhametinin açık işaretlerinden bir tanesidir.

Karayollarında donmanın önüne geçilmesinde ve buzun bol miktarda ticari maksatlarla üretilmesinde, sudaki katkıların donma noktasını düşürmesi özelliğinden faydalanılır. Saf olmayan suyun donma noktasının düşük olmasından istifade edilir. Mesela deniz suyu -2, -7°C’de donar. Bu sebepten donması istenmeyen yollara tuz serpilerek donma derecesi düşürülür.

Buzdağı Buzul Buzul çağı

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Buz

İspanyolca Buz kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. respectful kiss, formal kiss, kiss given in respect and reverence of someone

Buz

Türkçe Buz kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Bus upgrade zone] n. respectful kiss, formal kiss, kiss given in respect and reverence of someone adj. glacial n. ice

Buz

suyun donarak katı duruma gelmiş hali. çok soğuk bir etki uyandıran şey ya da kimseleri anlatmak için kullanılır.

Buz

İspanyolca Buz kelimesinin Almanca karşılığı.
n. handkuss

Buz

Türkçe Buz kelimesinin Fransızca karşılığı.
glace [la]; (yerde) verglas [le]

Buz

Türkçe Buz kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Eis

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Karrayollarında donmanın önüne geçilmesinde ve buzun bol miktarda ticari maksalarla üretilmeside,sudaki katkıların donma noktasını düşürmesi özelliğinden faydalanılır. Saf olmayan suyun donma noktasının düşük olmasından istifade edilir.Deniz suyun -2,7 derecede donar.Bu sebepten donması istenilmeyen yollaara tuz serpilir

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Buz
Buz