Buz Hokeyi

Kısaca: Buz Hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. ...devamı ☟

buz hokeyi
Buz Hokeyi

- href="/letonya" >Letonya erkekler buz hokeyi karşılaşması sırasında.]

Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20`den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır.

Buz hokeyi konusunda Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya hakimdir. Dünyadaki en iyi oyuncuların çoğu NHL`dendir (Ulusal Hokey Ligi). Yılın sonunda Stanley Kupası`nı kazanmaya çalışırlar. Kuzey Amerika`da kadınlar Bayanlar Ulusal Hokey Ligi ve Bayanlar Batı Hokey Ligi`nde oynar. Kuzey Amerika ve Avrupa`da erkekler hokeyi kadınlar hokeyinden daha popülerdir. Olimpiyatlarda hokey hem kadınlar hem d erkekler tarafından oynanır. Buz hokeyi 19. yüzyılda Kanada`lı güverteciler tarafından bulunmuştur. NHL 1917`de başladı (şimdi 30 takımı var).

Dış bağlantılar}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

buz hokeyi Resimleri