Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır.

í‚ Cadılar Bayramı 31 Ekim`de kutlanan, çoğunlukla çocukların kostüm giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeler aldığı bayramdır. Bu klasik anlayışın yanı sıra; birçok değişik Cadılar Bayramı aktiviteleri de vardır. Kostüm partileri, korku filmleri izlemek, "perili" evlere gitmek, ve diğer sonbahar aktiviteleri gibi.

Cadılar Bayramı, bir Pagan festivali olarak İngiltere`de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19`uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika`ya da göçenler tarafından devam etmiştir.

Batı Dünyası; 20`inci yüzyılda Cadılar Bayramı`nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır..

Cadılar Bayramı genelde birçok Batı Dünyası ülkesinde kutlanılır. Ancak; popülaritesi Avustralya, Yeni Zellenda ve Filipinler gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı`nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde kesildikten sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılınır.

Yemek olarak resmi şekeri; elma şekeridir. Bunun yanı sıra tüm şekerlemeler de kullanılır.

Muhafazakar Hristiyanlar; genelde Cadılar Bayramı`nı desteklemezler ve yanlış bulurlar.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cadılar Bayramı
Cadılar bayramı