--}}

Cadılar Bayramı (seri)

''Cadılar Bayramı'', on adet slasher film, romanlar ve çizgi romanlardan oluşan korku temalı ABD medya ürünleri serisidir. Seri esas olarak, çocukken ablasını öldürdüğü için sanatoryuma kapatılmış olan kurgusal karakter Michael Myers'ı merkez alır. On beş yıl sonra Haddonfield, Illinois'deki insanları yakalayıp öldürmek amacıyla buradan kaçar. Eski psikiyatristi Dr. Sam Loomis de peşindedir. Michael'ın cinayetleri, tüm filmlerin de geçtiği Cadılar Bayramı tatillerinde gerçekleşir.

Cadılar Bayramı, on adet slasher film, roman ve çizgi romanlardan oluşan korku temalı ABD medya ürünleri serisidir. Seri esas olarak, çocukken ablasını öldürdüğü için sanatoryuma kapatılmış olan kurgusal karakter Michael Myers'ı merkez alır. On beş yıl sonra Haddonfield, Illinois'deki insanları yakalayıp öldürmek amacıyla buradan kaçar. Eski psikiyatristi Dr. Sam Loomis de peşindedir. Michael'ın cinayetleri, tüm filmlerin de geçtiği Cadılar Bayramı tatillerinde gerçekleşir. İlk Cadılar Bayramı filmi olan 1978 yapımı Yabancı'yı John Carpenter ile Debra Hill yazdı ve John Carpenter yönetti. Devam filmlerinde çeşitli yazar ve yönetmenler yer aldı. Season of the Witch dışındaki bütün filmlerin "kötü adam"ı Michael Myers'tı. Söz konusu filmin hikayesinin ise, diğer Cadılar Bayramı filmlerinin hiçbiriyle doğrudan bağlantısı yoktur. İlk devam filminin yazarlarından olan Carpenter'ın, serinin diğer filmleriyle doğrudan bir bağlantısı olmadı. Film serisi, ABD'de korku filmi serileri arasında gişe başarısı açısından dördüncü sıradadır. İlk Cadılar Bayramı filmi Yabancı, Alfred Hitchcock'un Sapık filminden ilham alan pek çok slasher filminin ilkidir. Seri, ilk romanın ilk filmin gösteriminin üzerinden bir yıl geçmeden piyasaya sürülmesiyle başladı ve bunu yedi devam filmi takip etti. 2007'de ilk filmin yeniden çevrimi gösterime girdi, iki yıl sonra ise devam filmi yapıldı.

Dış bağlantılar

;Resmi * * Halloween resmi MySpace profili * Halloween çizgi romanları resmi MySpace profili * Halloween çizgi romanları resmi websitesi * John Carpenter'ın resmi sitesinde Halloween ;Database * Allmovie'de Halloween film serisi * Box Office Mojo'da Halloween film serisi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.