Cahit Arf

Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli bilim adamlarından biri olan Ord.Prof.Dr. Cahit Arf 26 aralık’ta İstanbul Bebek’teki evinde öldü.

Cahit Arf kaç yaşında?

Cahit Arf öldüğünde, 87 yaşındaydı.
Cahit Arf, günü, bir Salı günü doğdu. Yaşasaydı 88. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 15 gün vardı.
Cahit Arf'ın burcu Terazi burcuydu.
Hayır, Cahit Arf 12/26/1997 tarihinde öldü.

Cahit Arf hakkında bilgiler

Cahit Arf'ın (1910 - 1997) matematik dünyasında tanınması "Hasse-Arf Teoremi" ile başlar. Sentetik geometri problemlerini, cetvel ve pergelle çözülebilir olup olmadıklarına göre sınıflandırmayı tasarlayan Arf, Fransız matematikçi Galois ve Jordan'ın gruplar kavramından, özellikle cebirsel denklemlerin çözümünde grup kavramının uygulanmasına ilişkin çalışmalarından yararlandı. Eski Yunandan beri üzerinde çalışılan üç problemden biri olan cetvel ve pergel kullanmak suretiyle bir açının eşit üç parçaya bölünüp bölünemeyeceği meselesi ile ilgilenmiş ve yalnızca ikinci dereceden cebirsel denklemlere indirgenebilen problemlerin cetvel ve pergel yardımı ile çözülebileceğini saptamıştır. Bunun için, çözülebilen tüm cebirsel denklemlerin bir listesini çıkarması gerekiyordu. Çalışmalarını yalnızca kuramsal matematikle sınırlamayıp matematik çözümlerinin mekanik problemlere uygulanmasının en iyi örneklerini verdi.

Cahit Arf

Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli bilim adamlarından biri olan Ord.Prof.Dr. Cahit Arf 26 aralık’ta İstanbul Bebek’teki evinde öldü.

Arf 1910’da Selanik’te doğdu. Matematiğe karşı yeteneği fark eden ailesi, liseyi bitirmesi için onu Fransa’ya gönderdi. Dönüşünden sonra girdiği devlet sınavını kazanarak 1930’da gittiği Fransa’da Ecole Normale Superieure’ü bitirdi. Döndüğünde Galatasaray Lisesi matematik öğretmenliğine atanan Cahit Arf, 1933’te İÜ Fen Fakültesi doçent adaylığına getirildi. Doktorasının Almanya’daki Göttingen Üniversitesi’nde ünlü matematikçi Helmut Hasse’nin öğrencisi olarak 1938’de tamamladı. İÜ’ye dönüşünden sonra 1943’te profesör, 1955’te ordinaryüs profesör oldu. 1964’te ABD’ye giden Arf orada bir süre araştırmacı ve konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. 1967’deki dönüşünden sonra ODTÜ’de öğretim üyesi olarak çalışan .arf 1980’de emekli oldu. Cahit Arf, kuruluşundan 1971’e kadar TÜBİTAK bilim Kurulu başkanıydı.

Arf, matematik dünyasından “Hasse-Arf teoremi”yle tanındı. Sentetik geometri problemlerini cetvel ve pergeie çözülebilir olup olmadıklarına göre sınıflandırmayı tasarlayan Arf, yalnızca ikinci dereceden cebirsel denklemlere indirgenebilen problemlerin cetvel yardımıyla çözülebileceğini saptadı. Hasse’nin önerisi üzerine yaptığı çalışma sonucunda saptadığı seğişmezlerin “Arf değişmezi” olarak terimleşmesi, matematik dünyasındaki ününü pekiştirdi. “Arf halkaları” ve “Arf kapanışları” kavramlarıyla da tanınan Cahit Arf, gösterdiği çabalarla Türkiye’de genç bir matematikçi kuşağının yetişmesine katkıda bulundu.

Linkler

http://www.matder.org.tr/unluler/arf.asp?ID=61 - Detaylı bilgi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Cahit Arf Dersleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü, Cahit Arf anısına, ismiyle anılan özel dersler organize etmektedir. 2006 yılına kadar anlatıcılar aşağıdaki gibidir:

Arf Değişmezi

Arf değişmezi, Cahit Arf'ın matematik alanında yaptığı dünyaca kabul görmüş matematiksel değerdir. Cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılması üzerine yaptığı çalışmada bulduğu formüldür.

Türkiye'de Bilim Ve Araştırma

Bilim ve Araştırma1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ne Osmanlı İmparatorluğu'ndan bir üniversite ve yedi eğitim kurumu miras kalmıştır. Bilim ve teknolojide Osmanlı İmparatorluğu'nun bu geç kalmışlık mirasını devralan Türkiye, bu açığı kapatmayı ve yeni çağ ...

1997

1997 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Matematikçiler

Matematikçi, Matematikle uğraşan ve matematik konusunda uzman olan kişilere denir. Matematikçiler, başta bilimsel araştırmalarda olmak üzere, iktisat, pazarlama ve sigorta ile ilgili alanlarda, okullarda ve üniversitelerde, meteoroloji, lojistik ve görüntü işleme mesleklerinde ve ...

İstanbul Lisesi

İstanbul Lisesi, daha iyi bilinen adıyla İstanbul Erkek Lisesi (İEL), Türkiye'nin en tanınmış ve en eski liselerinden biridir. Geçmişte Osmanlı Devleti'nin batı tarzı ilk liselerinden olup, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyaca tanınan en meşhur liselerindendir. 1884 ...

Göttingen Üniversitesi

Çağımız Almanyasında bulunan tarihi bir üniversite. Avrupa kültüründe ve biliminde çok saygın olarak kabul edilen isimlerin mezun olduğu ya da öğretim üyeliği yapmalarıyla da bilinir.