Calidris

Sarı bacaklı kum kuşu

Sarı bacaklı kum kuşu (Calidris temminckii), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kumkuşu türü. Yerde kazarak yaptıkları yuvaya 3-4 yumurta koyarlar.

Çizgili kum kuşu

Çizgili kum kuşu (Calidris melanotos), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kumkuşu türü. Kuzeydoğu Asya ve Kuzey Amerika'nın bataklıklı tundrasında görülürler.

Kara karınlı kum kuşu

Kara karınlı kum kuşu (Calidris alpina), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından küçük ve oldukça yuvarlak omuzlu bir kıyı kuşu türü

Kızıl kum kuşu

Kızıl kum kuşu (Calidris ferruginea), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kumkuşu türü. Kara karınlı kumkuşundan biraz daha büyük ve daha zariftir.

Küçük kum kuşu

Küçük kumkuşu (Calidris minuta), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kumkuşu türü. Çok küçük bir kumkuşudur.

Büyük kum kuşu

Büyük kum kuşu (Calidris canutus), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir kumkuşu türü. Erişkin kuşlar 23–26 cm büyüklüğünde, 47–53 cm kanat açıklığına sahiptir.

Ak kumkuşu

Ak kumkuşu (''Calidris alba''), Scolopacidae familyasından genellikle kumlu deniz kıyılarının siyah bacaklı, siyah ve düz gagalı, beyaz karınlı ve küçük bir kıyı kuşu türü.

Kara karınlı kumkuşu

Kara karınlı kum kuşu (Calidris alpina), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından küçük ve oldukça yuvarlak omuzlu bir kıyı kuşu türü

Kızıl kumkuşu

Kızıl kumkuşu (``Calidris ferruginea``) Scolopacidae familyasından bir kumkuşu türü.

Calidris alba

Ak Kumkuşu (Calidris alba - İng. Sanderling), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından genellikle kumlu deniz kıyılarının siyah bacaklı, siyah, kısa, kalınca ve düz gagalı, beyaz karınlı ve küçük bir kıyı kuşu türü.