Camaleon (video Oyunu)

video oyunu

Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.

Aksiyon-macera oyunu

Aksiyon-macera video oyunları, çeşitli aksiyon öğeleriyle, macera türünü birleştiren bir oyun türüdür. Muhtemelen en geniş kapsamlı ve en çeşitli türdür. Daha dar açılı türlerin altında sınıflandırılabilen birçok oyunu kapsayabilir. Bu türe ilk defa 1979...

Aksiyon oyunu

Aksiyon video oyunları, kabaca aksiyon filmlerinin dengi gibi düşünülebilir. Aksiyon oyunları tipik olarak ateşli silah ve fiziki şiddete yer verir. Bu terim, birinci şahıs nişancı oyun türüne eş değer olarak da kullanılır.

Hayatta kalma-korku oyunu

Hayatta kalma-korku video oyunları, tipik olarak klostrofobik mekanlarda ve üçüncü-şahıs perspektifinden oynanan, çoğunlukla oyuncunun ölü olmayan (zombi) veya başka türlü doğaüstü düşmanlara karşı kurtulmak için mücadele verdiği oyun türüdür.

Macera oyunu

Macera oyunları, araştırma, keşif, bulmaca çözme gibi unsurları içeren, hikayeye odaklı bir çeşit video oyunu türüdür. Bu terim macere filmleri ya da macera romanlarıyla doğrudan ilgili değildir. Macera oyunlarının büyük bir çoğunluğu bilgisayar platformu...

Video oyunu türleri

Video oyunu türleri belirlenirken sınıflandırmada video oyunlarının oynanış tarzları esas alınır. Lakin bu sınıflandırma her zaman tutarlı veya sistematik bir yol izlememiştir.

Video oyunu serisi

Bu bir video oyunu serileri listesidir ve oyunların isimlerine göre alfabetiktir.

İlk video oyunu

İlk video oyununu kimin yarattığı konusunda özelliklede video oyunu kelimesinin nasıl tanımlandığına bağlı olarak birçok görüş bulunmaktadır. Video oyunlarının gelişimi bilim, bilgisayar endüstrisi, atari ve tüketici elektroniği gibi çeşitli sektörlerin b...

F1 2000 (anlam ayrımı)

F1 2000 şu anlamlara gelebilir:

Video oyunu yayımcısı

Video oyunu yayımcısı, Farklı ülkelerde video oyun yapımcılarının hazırladıkları video oyunlarını pazarlayan ve dağıtımını yapan şirketlere denir.