--}}

Camel Dönüşü

Camel dönüşün, Avrupa'da paralel dönüş olarak da bilinen artistik patinaj dönüşlerinden biridir. Oturarak dönüş ve ayakta dönüş ile birlikte artistik patinajdaki üç temel dönüşten biridir. Camel pozisyonu serbest bacağın geriye doğru kalça seviyesinde buza paralel tutulduğu dönüş pozisyonudur. Bir çok değişik çeşidi vardır.

Camel dönüşün, Avrupa'da paralel dönüş olarak da bilinen artistik patinaj dönüşlerinden biridir. Oturarak dönüş ve ayakta dönüş ile birlikte artistik patinajdaki üç temel dönüşten biridir. Camel pozisyonu serbest bacağın geriye doğru kalça seviyesinde buza paralel tutulduğu dönüş pozisyonudur. Bir çok değişik çeşidi vardır. Birçok kaynak bu dönüşü ilk yapanın 1935 yılında İngiliz patenci Cecilia Colledge olduğunu söylemektedir. Colledge tarafından bulunan Layback dönüşünde de olduğu gibi bu dönüş aslında yanlızca kadınların yapması için planlanmıştı. Artistik patinaj koçu Gustave Lussi'ye göre ise bu dönüş Colledge tarafından değil Avustralya'lı bir patenci olan Campbell tarafından bulunmuştur. Bu teori "Campbell dönüşü" ve "Camel dönüşü" arasındaki küçük isim farkını da açıklamaktadır. Dick Button 1940'larda camel dönüşüne uçarak/atlayarak girişi yapmış (flying camel spin) ve bu dönüşün Button camel olarak bilinmesini sağlamıştır. Camel dönüşünün başka bir versiyonu olan "illusion dönüşü" Jacqueline du Bief tarafından kazayla dönüşe girerken kontrolü kaybetmesi ile bulunmuştur. Bu dönüşü yaparken çiftlerde Elena Berezhnaya ve Jessica Dubé gibi patenciler sakatlanmıştır. Yan yana camel dönüşü sırasında erkek sporcunun pateni kadın sporcunun kafasına gelmesi sebebiyle ciddi sakatlıklar olabilmektedir.

Camel dönüşü çeşitleri

* Basit camel dönüşü (paralel ya da arabesque dönüşü olarak da bilinir) Bale terimi olan arabesque pozisyonunda (ya da spiral pozisyonu) serbest bacağın kalça seviyesinden geriye doğru uzatıldığı, buza paralel şekilde durduğu pozisyondur. * flying camel spin geriye doğru camel dönüşe bir atlayışlar girilmesidir. * illusion spin camel pozisyonuna benzer basit bir pozisyondur. Patencinin vücudu sabit durmak yerine dönüş sırasında yukarıya ve aşağı doğru hareket eder. Dönüş sırasında yukarı-aşağı şekilindeki bu döngü dönüş hızı ile eş değer olmalıdır. Bu sebeple dönüşün aşağı kısmı hep aynı noktada yapılır. *doughnut spin patencinin geriye uzattığı serbest bacağındaki pateni tutuğu ve vücudunun daire şeklini aldığı bir camel dönüşü pozisyonudur. Patenciler bu dönüşü genelde Biellmann dönüşüne girerken kullanır.

Camel dönüşü örnekleri

Teklerde

Image:Emily Hughes 2.jpg|Temel camel dönüşü pozisyonu
(Emily Hughes) Image:Yuna_camel_spin-webspider-2O1U2248.jpg|Serbest bacağın büküldüğü pozisyon
(Kim Yu-Na) Image:Ben Ferreira 2.jpg|Butterfly atlayışı (dönüşe girerken)
(Ben Ferreira) Image:Donut spin.jpg|Donut dönüşü
(Shizuka Arakawa)

Çiftlerde ve buz dansında

Image:Rus-nat-totmianina-marinin6.jpg|Yan yana camel dönüşü
(Tatiana Totmianina & Maxim Marinin) Image:VolosharMorozov SP EC2007.JPG|Yan yana camel dönüşü
(Tatiana Volosozhar & Stanislav Morozov) Image:Dominika Piatkowska & Dmitri Khromin Spin - 2006 Skate America.jpg|Çiftlerde camel dönüşü
(Dominika Piatkowska & Dmitri Khromin) Image:Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat Spin - 2006 Skate America.jpg|Buz dansında oturarak ve camel pozisyonunda dönüş (Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat)

Kaynaklar

* Figure Skating: Championship Techniques. John Misha Petkevich, 1989. ISBN 0-452-26209-7. * Systematic Figure Skating: The Spin & Jump Techniques of Gustave Lussi. (instructional videos) * Single Figure Skating. Josef Dĕdič, 1974. * Dick Button on Skates. Dick Button, 1955.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.