Carla Del Ponte

BM Savaş Suçları Başsavcısı(BBC, CNN, The Guardian)Carla del Ponte Eski Yugoslavya Cumhuriyeti için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne savcı olarak Louise Arbour'un yerine 1999 yılının Ağustos ayında atanmıştır.9 Şubat 1947'de İsviçre'nin Lugano kentinde doğan del Ponte Bern ve Cenevre ve Britanya'da hukuk öğrenimi görmüş ve hukuk yüksek lisans derecesini 1972'de almıştır.

BM Savaş Suçları Başsavcısı (BBC, CNN, The Guardian)

Carla del Ponte Eski Yugoslavya Cumhuriyeti için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne savcı olarak Louise Arbour'un yerine 1999 yılının Ağustos ayında atanmıştır.

9 Şubat 1947'de İsviçre'nin Lugano kentinde doğan del Ponte Bern ve Cenevre ve Britanya'da hukuk öğrenimi görmüş ve hukuk yüksek lisans derecesini 1972'de almıştır.

Çalışmalarını tamamlamasının ardından, del Ponte Lugano'da özel bir hukuk firmasına katılmış; buradan kendi hukuk firmasını kurmak üzere 1975'te ayrılmıştır. 1982'de Lugano bölgesi soruşturma hakimliğine atanan del Ponte, daha sonra aynı yerde halk savcılığına atanmıştır. Halk savcısı olarak sahtekarlık, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı, terörizm ve casusluk gibi konularla ilgilenmiştir.

Bu görev sırasında yargıç Giovanni Falcone ile birlikte İsviçreli karapara aklayıcıları ile İtalyan uyuşturucu kaçakçıları arasındaki "pizza bağlantısı" adı verilen bağlantıyı ortaya çıkaran del Ponte'nin partneri Falcone arabasına konulan bir bombanın patlatılması ile öldürülmüştür. Del Ponte Palermo'daki evinin temellerine yerleştirilen yarım ton patlayıcının patlamadan fark edilmesi dolayısı ile Falcone'den daha şanslı çıkmış ve ölümden dönmüştür. Falcone'nin ölümü del Ponte'nin örgütlü suçlarla mücadele azmini artırmıştır. Beş yıl boyunca İsviçre başsavcısı olarak görev yapan del Ponte savaş suçları ile uğraşmak için 1999'da Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemeleri'ne katılmıştır. Del Ponte Balkanlar'da 1990'larda yaşanan çatışmalarda meydana gelen savaş suçları ile ilgili görüşlerini "Mağdurlar ve hayatta kalanlar için adalet sağlanması ulusal ve uluslararası çapta bütünlüklü bir çaba harcanmasına bağlıdır." diyerek belirtmiştir. Eski Yugoslavya cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'e karşı açılan davanı çok önemli olduğunu belirten del Ponte, bununla birlikte belli başlı savaş suçluları adalet önüne çıkarılıncaya değin durmamaya ant içtiğini söylemiştir. .

Del Ponte boşanmıştır ve tek çocukludur.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.