Carlos Saura

Kısaca: 1932'de Aragonya'nın Huesca şehrinde doğan Carlos Saura, lise eğitimini almaya Madrid'e gitti. Mezuniyet sonrasında, daha onbeşindeyken, gelecekte üzerinde ustalaşacağı fotografçılığa gönül vererek, bu amaç doğrultusunda; bitirme ödevinde " La tarde de domingo " yu ( 1957 ) oluşturacağı IIEC'ye girdi. Çok geçmeden, öğrenci olarak kapısından içeri girdiği merkezin film yönetiminden sorumlu öğretim görevlisi oldu, ancak bir takım politik nerdenlerden ötürü buradan ayrılması gerekti. ...devamı ☟

Carlos Saura
Carlos Saura

1932'de Aragonya'nın Huesca şehrinde doğan Carlos Saura, lise eğitimini almaya Madrid'e gitti. Mezuniyet sonrasında, daha onbeşindeyken, gelecekte üzerinde ustalaşacağı fotografçılığa gönül vererek, bu amaç doğrultusunda; bitirme ödevinde " La tarde de domingo " yu ( 1957 ) oluşturacağı IIEC'ye girdi. Çok geçmeden, öğrenci olarak kapısından içeri girdiği merkezin film yönetiminden sorumlu öğretim görevlisi oldu, ancak bir takım politik nerdenlerden ötürü buradan ayrılması gerekti.

Artık onun için, ilk olarak çektiği belgesel filmleriyle başlayan yönetmenlik hayatına geçiş vakti gelmişti. Sonunda avrupa'dan pek çok ödülle dönmesini sağlayan ve altmetninde Franco eleştirisinin olduğu bir psikolojik drama " La Calza\ Hunt " filmiyle adından söz ettirdi.

Özellikle geçtiğimiz yirmi yılda, opera uyarlamaları " Carmen ", " El Amor Brujo " filmleriyle dünya çapında üne kavuşan yönetmenin aldığı sayısız ödülün arasında en çarpıcı olanları; Berlin Film Festivali'nde, " Hunt " ve " Peppermint Frappé " filmleriyle iki kez aldığı 'gümüş ayı' ödülü ve yine aynı yarışmada bu kez " Deprisa, deprisa\ Fast, faster " dan kazandığı 'altın ayı' ödülü olmuştur. Ayrıca yönetmen iki kez de " Mama Turns 100 " ve " Carmen " filmleriyle Oscara aday olmuştur.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Carlos Saura Resimleri