Carmina Burana

Carmina Burana, Burana el yazıtları olarak da bilinir. Münih'teki Bayern Kütüphanesinde bulunan 318 şarkı ve şiirlerden oluşur.

Carmina Burana

] Carmina Burana, Burana el yazıtları olarak da bilinir. Münih`teki Bayern Kütüphanesinde bulunan 1000`in üzerinde şarkı ve şiirlerden oluşur. Müzisyen kökenli bir aileden gelen Alman Carl Orff tarafından oluşturulmuş sahne kantatıdır.1935 yılında oluşturmuş ve 1937`de ilk defa gösterime koymuştur.

Sahne müziğine olan ilgisi Orff`u Ortaçağ ve Rönesans dönemi sahne müziklerini incelemeye yöneltmiştir. 1803`de Münih yakınlarındaki bir manastır bulunmuş olan 200 kadar şiir ve şarkının Carmina Burana`nın esin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Carmino Burana, Carl Orff`un Tironfi (Zaferler) üçlemesinin ilk eseridir ve oldukça müstehcen Latince metinlere dayanır. İlk bölüm doğa ve aşkı dile getirir. İkinci bölüm meyhanede geçer. Üçüncü bölümün teması yine sevgidir.

müzik-taslak

كارمينا بورانا Кармина Бурана Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Κάρμινα Μπουράνα Carmina Burana Carmina Burana کارمینا بورانا Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana カルミナ・ブラーナ Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana Carmina Burana 布兰诗歌

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar