Carol J. Clover

Carol J. Clover (d. 31 Temmuz 1940); ABD'li retorik, İskandinav mitolojisi ve film araştırmaları profesörüdür. Eserlerinden 1992 basımı kitabı ''Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film'', akademik çevre dışında da popülerlik kazanmıştır. Korku filmlerindeki cinsiyet anlayışı değiştiren bu eserinde "final girl" kuramını geliştirmiştir.

Carol J. Clover (d. 31 Temmuz 1940); ABD'li retorik, İskandinav mitolojisi ve film araştırmaları profesörüdür. Eserlerinden 1992 basımı kitabı Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film, akademik çevre dışında da popülerlik kazanmıştır. Korku filmlerindeki cinsiyet anlayışı değiştiren bu eserinde "final girl" kuramını geliştirmiştir. 2006'da Toronto Uluslararası Film Festivali'nde prömiyeri gerçekleşen S&Man adlı filmde Clover bir uzman olarak yer almıştır. Ayrıca Clover, kendisi bir şair olan Joshua Clover'ın annesidir.

Eserleri

* Old Norse Icelandic Literature: a critical guide, University of Toronto Press, ikinci baskı 2005 * Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film, Princeton University Press, 1992 ve the British Film Institute, 2004 * The Medieval Saga, Cornell University Press, 1982

Kaynakça

Dipnotlar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.