Carol J. Clover (d. 31 Temmuz 1940); ABD'li retorik, İskandinav mitolojisi ve film araştırmaları profesörüdür. Eserlerinden 1992 basımı kitabı ''Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film'', akademik çevre dışında da popülerlik kazanmıştır. Korku filmlerindeki cinsiyet anlayışı değiştiren bu eserinde "final girl" kuramını geliştirmiştir.

Carol J. Clover

Carol J. Clover (d. 31 Temmuz 1940); ABD'li retorik, İskandinav mitolojisi ve film araştırmaları profesörüdür. Eserlerinden 1992 basımı kitabı Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film, akademik çevre dışında da popülerlik kazanmıştır. Korku filmlerindeki cinsiyet anlayışı değiştiren bu eserinde "final girl" kuramını geliştirmiştir. 2006'da Toronto Uluslararası Film Festivali'nde prömiyeri gerçekleşen S&Man adlı filmde Clover bir uzman olarak yer almıştır. Ayrıca Clover, kendisi bir şair olan Joshua Clover'ın annesidir.

Eserleri

* Old Norse Icelandic Literature: a critical guide, University of Toronto Press, ikinci baskı 2005 * Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film, Princeton University Press, 1992 ve the British Film Institute, 2004 * The Medieval Saga, Cornell University Press, 1982

Kaynakça

Dipnotlar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar