Carol Park (Romence: Parcul Carol), Romanya, Bükreş'de Kral I.Carol adına yapılan, halka açık parktır. Komunist rejim sırasında, Özgürlük Parkı (Parcul Libertatii) olarak adlandırılmıştır.

Carol Parkı

Carol Park (Romence: Parcul Carol), Romanya, Bükreş'de Kral I.Carol adına yapılan, halka açık parktır. Komunist rejim sırasında, Özgürlük Parkı (Parcul Libertatii) olarak adlandırılmıştır.  1900 yılında Fransız peyzaj sanatçısı Edouard Redont tarafından, Filaret Tepesi üzerinde tasarlandı ve 1906 yılında açıldı. İlk olarak, ortasında 20,000m² havuz olmak üzere, toplamda 360,000m² alana sahipti. Resmi olarak tarihi anıt kapsamına alınarak, kanunla korunmaktadır. Parkın yönetimi, normalde anıtların yönetimi Kültür ve Din İşleri Bakanlığı'na aitken, Bükreş Özel İdaresi tarafından yapılmaktadır.  

Turistik Mekanlar

Güzel bitki örtüsü ve panoramik manzarası yanında, Meçhul Asker Anıtı ve 1989 Devrimi'ne kadar birçok ünlü Komunist Liderler'in gömüldüğü mozolenin de içinde yer aldığı birçok anıta da ev sahipliği yapmaktadır. Diğer mekanlar ise, Cantacuzino Fıskiyesi, Dev Heykelleri, Zodiac Çeşmesi, 1909 da açılan Teknik Müze, barışıklık göstergesi olarak 1923 yılında yapılan küçük bir cami şeklinde bir anıt, açık Roma Arenası ve Romen Akademisi'ne ait Astronomi Enstitüsü'dür. Bir zamanlar Ioan Lahovari ve Constantin İstrati'nin de büstleri bulunmaktayken, bugün yerlerinde yoklar. 1948'den sonra, Constantin Baraschi tarafından yapılan George Coşbuc, Alexandru Sahia, Nicolae Bălcescu büstleri ve E. Mereanu tarafınan yapılan Theodor Neculuţă büstü hala yerlerindedir. 2006'da, Meçhul Asker Anıtı tekrar 1923'deki yerine, ama bu sefer eski Komunist Mozelesi'ne daha yakın bir yere, götürüldü.

Tartışma

2003 yılında, Romanya Hükümeti'nin 52,700 m²'lik bir alanı Romanya Ortadoks Kilisesi'ne "Milli Kurtuluş Katedrali" Projesi için tahsis etmesi, parkın yine gündemde genişçe yer almasına neden oldu. Katedralin halk arasıda popüler olması ve hükümetçe desteklenmesine rağmen, mozelenin alanına inşaa edilecek olması büyük bir eleştiri aldı. Sembolik olarak, katedralin bu mozelenin yerine yapılması, diğer komunist sembollerin kaldırılması gibi, acı hatıraların yok edilmesi olarak algılanmıştı. Diğer yandan, onun Romanya'nın demokrasi mücadelesinin sembolü olduğu savunuldu. Ek olarak, bina mimari bir anıt olarak görüldü ve yerini alması planlanan katedral projesi Romen Mimarlar'ın protestosunu çekti. Sonrasında katedral alanı, Parlemento Sarayı'nın yanına alındı. Ancak halen bu katedral binası fiziksel olarak başlamamıştır. Ekonomik sorunlar ve Avrupa Topluluğu'nun baskıları, bu inşaata hala engel olmuştur. * *

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar