Catherine Tasca (d. 13 Aralık 1941, Lyon) Fransız siyasetçi.

Catherine Tasca

Catherine Tasca (d. 13 Aralık 1941, Lyon) Fransız siyasetçi. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü ve Ulusal Kamu Yönetimi Okulu'nu bitirdi. Kültür Bakanlığı'nda çeşitli görevler üstlendi. François Mitterrand tarafından Ulusal İletişim ve Özgürlükler Komisyonu (Türkiye'deki RTÜK benzeri) üyeliğine atandı ve 1986-1989 yılları arasında bu görevi sürdürdü. 1988-1993 yılları arasında çeşitli hükümetlerde bakanlık üstlendi. 1997 Fransa genel seçimlerinde milletvekili seçildi, 2000-2002 yılları arasında Kültür Bakanlığı yaptı. 2004 yılı itibariyle Senatör olarak görev yapmaktadır.

Görevler

Parlamento * 12 Haziran 1997 - 27 Nisan 2000 : Yvelines 11. seçim çevresi milletvekili ** 18 Haziran 1997 - 4 Nisan 2000 : Kanunlar Komisyonu Başkanı * 1 Ekim 2004 - ... : Yvelines senatörü ** 7 Ekim 2008 - 30 Eylül 2011 : Senato Başkanvekili ** 2011 - ... : Senato'nun Parlementer Etik Kurulu Başkanı Hükümet * 12 Mayıs 1988 - 15 Mayıs 1991 : Kültür ve İletişim Bakanı nezdinde, İletişimden sorumlu Bakan * 16 Mayıs 1991 - 2 Nisan 1992 : Devlet Bakanı, Dışişleri Bakanı nezdinde, Frankofoniden sorumlu Bakan * 4 Nisan 1992 - 29 Mart 1993 : Devlet Bakanı, Dışişleri Bakanı nezdinde, Frankofoni ve Dış Kültürel İlişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri * 27 Mart 2000 - 6 Mayıs 2002 : Kültür ve İletişim Bakanı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar