CD-RW

CD-RW, İngilizce Compact Disc Re-Writable kelimelerinin kısaltmasıdır. Tekrar yazılabilen CD demektir.CD-RW, İngilizce ``Compact Disc Re-Writable`` kelimelerinin kısaltmasıdır. Tekrar yazılabilen CD demektir.

İlk yazılabilir CD CD-Erasable (CD-E)`` olarak tasarlandı ve yapılan değişikliklerden sonra 1997 yılında CD-RW ismini aldı.Herhangi bir CD, bilgileri üzerindeki polikarbon plastik yüzeye işlerken,CD-RW üzerindeki iki farklı yüzeye:dielektirik yüzey ve faz değişim materyaline işler. Faz değişim materyali ise kimyada AgInSbTe`` (Silver-Indium-Antimony-Tellurium) olarak tanımlanan çok özel bir maddededen oluşur.CD yazıcısı, lazerin ısısıyla yansıma niteliğinde bir yansıma meydana getirir.Lazer,çukur (pit) oluşturarak,yansıyan ışığın daha fazla saçılmasını sağlar. Böylece karanlık alanlar oluşur.Bu sistemin geri dönüşü mümkündür.

Bir CD-RW kaydedicisi 700 MB (Megabyte) veriyi bir CD-RW`a yaklaşık olarak 1000 kez yazabilir.Teoride bir CD-RW 1000 defa silinebilir ve yeniden yazılabilir olsada pratikte bu sayıya ulaşmak pek mümkün olamamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise medyanın iyi korunmaması olmaktadır. CD-RW lerin mutlaka bir CD kutusu içerisinde fiziki etkilerden ve parlak ışık kaynaklarından korunması gerekmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

CD-RW

İngilizce CD-RW kelimesinin İspanyolca karşılığı.
Diskette compacto que se puede regrabar

CD-RW

İngilizce CD-RW kelimesinin Fransızca karşılığı.
CD RW, disque compact où l'on peut réécrire plus d'une fois

CD-RW

İngilizce CD-RW kelimesinin Almanca karşılığı.
CD RW, Comkpact Disk die mehr als einmal beschrieben werden kann

CD-RW

İngilizce CD-RW kelimesinin İtalyanca karşılığı.
compact disc riscritturabile

CD-RW

İngilizce CD-RW kelimesinin Portekizce karşılığı.
CD-ROM regravável

CD-RW

İngilizce CD-RW kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zilverkleurig schijfje van waar uit digitale gegevens optisch door middel van een laser worden gelezen, waarop hernieuwde gegevens kunnen worden geschreven

CD-RW

compact disk that can be written to more than one time

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.