Celal Talabani

Celal Talabani 1933’te Kuzey Irak’ta doğdu. Siyasi kariyerine 1950’lerin başında Kürdistan Demokratik Partisi KDP’nin öğrenci birliği lideri olarak başlayan Talabani, kısa zamanda parti kademelerinde yükseldi. Hukuk eğitimi alan Celal Talabani, siyasete olan ilgisinden dolayı cezalandırıldığı için mezun olamadı.

Celal Talabani 1933’te Kuzey Irak’ta doğdu. Siyasi kariyerine 1950’lerin başında Kürdistan Demokratik Partisi KDP’nin öğrenci birliği lideri olarak başlayan Talabani, kısa zamanda parti kademelerinde yükseldi. Hukuk eğitimi alan Celal Talabani, siyasete olan ilgisinden dolayı cezalandırıldığı için mezun olamadı.

Celal Talabani, Mesut Barzani’nin babası Mustafa Barzani ile arasındaki görüş ayrılıklarından dolayı 1975’te KDP’den ayrılarak Kürdistan Yutseverler Birliği`ni (KYB) kurdu. Talabani, bir yıl sonra da hükümete karşı silahlı eyleme başladı. 1988’de Saddam Hüseyin rejiminin Kürtlere karşı Halepçe’de kimyasal silah kullanmasıyla Talabani ağır bir yenilgi aldı. Talabani Kuzey Irak’ı terk etmek zorunda kalarak İran’a sığındı.

TALABANİ-BARZANİ ÇATIŞMASI

Talabani-Barzani mücadelesi de son 30 yıldır Irak Kürtlerinin siyasi hayatında baskın güç oldu. İki lider, Kuzey Irak’ta söz sahibi olmak için zaman zaman çatıştı.

Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgal etmesiyle başlayan 1991 Körfez savaşı ve Kuzey Irak’taki Kürtlerin merkeze karşı ayaklanmalarıyla Celal Talabani’nin siyasi hayatında yeni bir dönem başladı. Kuzey Irak’ta Batılı devletlerin müdahalesi ile güvenli bölgelerin kurulmasının ardından Kuzey Irak’ta 1992 yılında yapılan seçimlerle KYB-KDP ortak yönetimi kuruldu. 1994`te iki parti arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle çatışmalar oldu.

ABD ve İngiltere’nin girişimiyle iki parti arasında yapılan görüşmeler sonucunda 1998’de Washington’da barış anlaşması imzalandı. Irak Devlet Başkanlığı’na seçilen Celal Talabani’yi Mesud Barzani de destekliyor.

12 EYLÜL REJİMİ TALABANİ`Yİ ARIYORDU

Talabani, 12 Eylül yönetiminin "arananlar listesinde" yer aldı. Turgut Özal döneminde ise MİT tarafından güvenli bir şekilde Ankara`ya getirilip ağırlandı.

Talabani Ankara`da Özal döneminin yetkilileriyle görüştü. Talabani, daha sonraki yıllarda defalarca Ankara`ya gelip üst düzey görüşmeler yaptı.

Talabani, 2005 yılında yapılan devlet başkanılığı seçiminde Irak Devlet Başkanı seçildi. Seçimde, devlet başkanlığı yardımcılıklarına Şii kökenli Adil Abdülmehdi ile geçen dönemin geçici devlet başkanı olan Sünni kökenli Gazi El Yaver seçildi.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Celal Talabani ilgili konular

 • Irak taki Kürtler ve Şiiler

  IRAK’TAKİ KÜRTLER VE ŞİİLER Irak dini ve etnik yapı olarak 3 unsurdan oluştuğundan söz etmiştik. Kürtler, Sünni Araplar ve Şiiler...
 • Celal Talabani

  Celal Talabani 1933’te Kuzey Irak’ta doğdu. Siyasi kariyerine 1950’lerin başında Kürdistan Demokratik Partisi KDP’nin öğrenci birliği l
 • Mesut Barzani

  Babası Mustafa Barzani'nin lideri olduğu Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nde 1947'de doğan Mesut Barzani, İran birliklerinin Mehabat'a girip Cumhuriyet'
 • Devlerin Dansı

  Devlerin Dansı - Irak`ta ABD - Türkiye - İran Savaşı
 • Faruk Balıkçı

  Faruk Balıkçı (d. 1961, Diyarbakır), Türkiye doğumlu Kürt gazeteci. 1983 yılında Anadolu Ajansı'nda gazeteciliğe başladı kısa süre sonr
 • Kürdistan Yurtseverler Birliği

  Kürdistan Yurtseverler Birliği kısaca KYB (Kürtçe: Yekîtîya Niştimanîya Kurdistan ya da Yetîkîya Niştimanperwerê Kurdisan / YNK), 1975'da
 • Mesud Barzani

  Biyografi bilgi kutusu
 • Kürdistan Bölgesel Yönetimi

  Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak'ın kuzeyinde yer alan özerk bölge.
 • Tarık el-Haşimi

  Tarık el-Haşimi (, d. 1942), Iraklı siyasetçi.
 • Kuzey Irak İç Savaşı

  Kuzey Irak İç Savaşı (Kürtçe: Birakujî), 1990'ların ortalarında Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi içinde Kürdistan Demokr
Celal Talabani
Celal Talabani