Cem Vakası

Cem Sultan olayı bir iç sorun olarak başlamış dış sorun olarak devam etmiştir. Bu olay nedeniyle içeride Devşirmeler, Türkmenler ile iktidar mücadelesine girişmişler bu mücadeleyi devşirmeler kazanmıştır. Türkmenler yönetimdeki etkinliklerini kaybetmeye başlamıştır.

Cem Sultan olayı bir iç sorun olarak başlamış dış sorun olarak devam etmiştir. Bu olay nedeniyle içeride Devşirmeler, Türkmenler ile iktidar mücadelesine girişmişler bu mücadeleyi devşirmeler kazanmıştır. Türkmenler yönetimdeki etkinliklerini kaybetmeye başlamıştır. Askerin desteğiyle tahta çıkan Bayezid`e karşı kardeşi Cem de Bursa`ya gelerek adına hutbe okuttu, para bastırdı. Devletin paylaşılması Anadolu`nun kendisine verilmesi önerisi Bayezit tarafından kabul edilmedi. Bayezid`e bağlı kuvvetlere yenilen Cem, Mısır`a kaçtı.

Karaman oğullarının çağrısından cesaretlenerek yeniden Anadolu`ya geldiyse de yine yenilerek Rodos Şövalyeleri`ne Sığındı. Cem şövalyelerin yardımıyla Rumeli`ye geçerek saltanat mücadelesine devam etmek istiyordu. Bayezit şövalyelere para vererek Cem`in Avrupa`ya götürülmesini sağladı. Böylece Rodos şövalyeleri taht kavgasından yararlanmışlardır.

Cem yıllarca Avrupa`da şatodan şatoya gezdirildi. Kralların ve Papa`nın kendisinden İslam dünyası ve Osmanlı Devleti aleyhine yararlanmak isteklerine karşı geldi. II. Bayezit Cem`in yaşamasından kaygı duyduğun¬dan Papa`ya para vererek Cem`in zehirlenerek öldürül¬mesini sağladı.

tarih-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.