Cem Yalın   (d. 1954 - ö. 24 Ocak 1999)   Yazar, yönetmen - dramaturg, ressam, öğretmen, gazeteci.

Cem Yalın

Cem Yalın   (d. 1954 - ö. 24 Ocak 1999)   Yazar, yönetmen - dramaturg, ressam, öğretmen, gazeteci.

thumb|right|Cem Yalın

1969`da Bakırköy Lisesi öğrencisiyken sanat hayatına başlayan Yalın, ilk olarak Ionescu`nun bir oyununda rol aldı. İlk rol arkadaşları Yaman Okay ve Rutkay Aziz oldu. 1976 yılına dek, Haluk Şevket Ataseven`le birlikte İstanbul Liselerarası Tiyatro Örgütü - (İLTÖ) içinde etkinliklere katıldı. Liseyi bitirince bir dönem dekor yaparak tiyatrodan kopmadı.

1973`te Bakırköy Halkevi bünyesinde çalışmaya başladı. Aynı süreçte ``Halk Sahnesi Oyuncuları`` adlı bir topluluk oluşturarak Brecht ve Nazım`dan oyunlar sergiledi.

thumb|right|50. yaş anması için hazırlanan bir afiş

Bu dönemde İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği bölümünden 1976 yılında mezun oldu. Çeşitli illerde liselerde öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yaptığı İzzet Ünver Lisesi`nde tiyatro kolunu kurarak oyunlar sergiledi (1980). Yedi yıl sonra bu okuldan mezun olan oyuncularla birlikte ``Bakırköy Oyuncuları`` topluluğunu kurdu. Çeşitli oyunlar yazdı ve yönetti. Cem Yalın, amatör tiyatroculuğa verdiği önemle birçok oyuncunun yetişmesini sağladı, tiyatro sanatına önemli derecede katkılarda bulundu. 1983`te "Amatör Tiyatrolar Çevresi", 1999`da "Amatör Tiyatrocular Üretim ve Yayın Kooperatifi (ATÜK)" kurucuları arasında etkin olarak yer aldı.

Sanatçı, tiyatro oyun yazarlığı dışında ``Gerçek`` dergisinde redaksiyon, Evrensel gazetesinde kültür sanat servisinin yönetimini üstlendi, ``Evrensel Kültür`` dergisinde resim sanatı üzerine yazılar yazdı, resim sergileri açtı. Kamera arkası ve önünde de yer alarak bir filmde sanat yönetmenliği, bir dizide de (Ayaşlı ve Kiracıları) sanat yönetmeni oldu. Yalın, kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Linkler

Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar