Cemil Paskap

ebu leheb

Ebu Leheb Peygamber efendimizin amcalarından. Adı Abdüluzza idi. Künyesi Ebü’l-Utbe’dir. Resulullah efendimize çok eziyet edip, kin beslemesi ve alay etmesi sebebiyle “Alev Babası” yani cehennemlik manasına “Ebu Leheb” lakabıyla Ünlü oldu. Bu lakabı Kur’a...

redd

Redd, 1996 yılında Doğan Duru, Güneş Duru, Berke Hatipoğlu ve İlke Hatipoğlu tarafından kurulan rock müzik grubudur. Grup 2012 itibariyle beş stüdyo albümü, bir soundtrack albüm ve bir DVD yayımladı.

umran

"Tarih telakkisinin mahiyeti İbn Haldun'u tabii olarak "Umran" fikrine sevk etmektedir. Bugünkü istilahlarımıza göre medeniyetin tam kendisini ifade eden, Alman sosyolojisi istilahları göz önüne alındığı takdirde aynı zamanda "kültür, hars" manasını da şü...

koru

Koru, şehir içinde ya da şehirlerin yakın çevresinde yer alan, çevresi sınırlandırılmış büyük ağaç topluluklarıdır. Tarihî kentlerde görülen korular genelde korunmuş orman parçalarıdır.

Sultan Gelin

''Sultan Gelin'', Cahit Atay'ın aynı adlı oyununun sinema uyarlaması.

Kara Duvaklı Gelin

''Kara Duvaklı Gelin'', senaryo ve yapımcılığını Osman F. Seden'in üstlendiği, Mehmet Dinler'in yönettiği 1967 yapımı Türk filmidir.