Cenaze Alm, Leiche (f), Leichnam (m), Fr. Mort (m), İng. Corpse, funeral. Meyyit, yâni yıkanıp kefenlendikten sonra tâbûta konmuş ölü. Ölüm belli olunca acele etmek ve cenâze hizmetlerini çabuk yapmak sünnettir. Ölüm alâmeti; sertleşme, soğumak ve kokmaktır. Öldüğü anlaşılınca gözler açıksa kapanır, çene bağlanır. Soğumadan önce el parmakları, dirsekler, dizler açılıp, kapanarak düz hâle getirilir. Böylece yıkaması ve kefene sarması kolay olur. ...

CENAZE (türkçe) anlamı
1. (C.: Cenâiz) İnsan ölüsü.
CENAZE (türkçe) anlamı
2. kefenlenip tabuta konmuş
3. gömülmeye hazırlanmış ölü.cenaze töreni.
CENAZE (türkçe) ingilizcesi
1. adj. funeral,
CENAZE (türkçe) fransızcası
1. dépouille mortelle
2. mort/e [le][la]
CENAZE (türkçe) almancası
1. n. Beerdigung
2. Begräbnis
3. Beisetzung
4. Bestattung

Cenaze hakkında detaylı bilgi

Alm, Leiche (f), Leichnam (m), Fr. Mort (m), İng. Corpse, funeral. Meyyit, yani yıkanıp kefenlendikten sonra tabuta konmuş ölü. Ölüm belli olunca acele etmek ve cenaze hizmetlerini çabuk yapmak sünnettir. Ölüm alameti; sertleşme, soğumak ve kokmaktır. Öldüğü anlaşılınca gözler açıksa kapanır, çene bağlanır. Soğumadan önce el parmakları, dirsekler, dizler açılıp, kapanarak düz hale getirilir. Böylece yıkaması ve kefene sarması kolay olur. Ölü soğumadan önce, elbiseleri çıkarılıp geniş, hafif bir çarşaf ile örtülür. Karnı üzerine çarşaf altına veya üstüne ağır bir şey konulur ki, şişmeyi önler.

Müslüman ölüyü yıkamak, kefenlemek ve cenaze namazını kılmak farz-ı kifayedir.Yani lüzumu kadar kimse tarafından yapılınca başkalarına farz olmaz.

Cenazeyi yıkamada ve kefenlemede usul şöyledir: Cenaze örtülü olarak tütsülenmiş serir üzerine, sırt üstü veya kolay olan şekilde yatırılır. Serir üzerinde Kıble’ye karşı yatırmak sünnettir. Göbek ile diz arası örtülü olarak yıkanır. Yıkandıktan sonra, teneşir üzerinde bezle kurulanır. Daha sonra kefenlenir. Erkeğin kefeni üç parça olması sünnettir. Yani izar (baştan ayağa kadar genişliği bir metreden fazla bez), kamis (entari gibi uzun gömlek), lifafe (baştan ve ayaklardan aşırı uzunlukta ve daha geniş olup, baş üstünden ve ayak altından uçları büzülüp bağlanır). Kadının kefeni de beş parça olmak sünnettir.

Peygamber efendimiz buyurdu ki: Âdem (aleyhisselam) vefat edince, melekler Cennet’ten hanut ve kefen getirdiler. Su ve sedr yaprağı ile yıkadılar. Üçüncüsünde kafur koydular. Üç kefenle kefenlediler. Namazını kıldılar. Lahd (kabir) yaptılar. Defnettiler. Sonra çocuklarına dönerek, ey Âdemoğulları ölülerinize böyle yapınız dediler.”

İnsanın yalnız baş veya bedenin yarısı ele geçerse yıkanmaz ve namazı kılınmaz, öyle gömülür. Bedenin yarıdan fazlası, başı olmasa bile veya bedenin yarısı ve başı bulunursa, yıkanır ve namazı kılınır.

Cenaze namazı: Müslüman olan kadın, erkek ve çocuk öldüğü zaman iki rekat cenaze namazı kılınır. Bu namaz dört tekbirli olup, ayakta kılınır. Özürsüz oturarak hayvan üstünde veya cami içinde kılınmaz.

Cenaze namazının dört tekbirinden her biri bir rekat namaz gibidir. İlk tekbirde eller kulaklara kaldırılıp sonrakilerde kaldırılmaz. Eller bağlanınca Sübhaneke (ve celle senaüke) ile beraber okunur. İkinci tekbirden sonra salavatlar (Allahümme Salli ve Barik) okunur. Üçüncü tekbirden sonra, cenaze duası okunur. Bu bilinmiyorsa, Rabbena atina veya dua niyetiyle Fatiha okunur. Dördüncü tekbirden sonra önce sağa sonra sola selam verirken, cenazeye ve cemaate niyet edilir.

Cenaze namazının kabul olması için altı şart lazımdır:

1. Meyyit Müslüman olmalıdır.

2.Yıkanmış olmalıdır. Cenazenin ve imamın bulunduğu yerin temiz olması lazımdır.

3. Cenazenin veya bedeninin yarısı ile başının veya başsız yarıdan fazla bedeninin imamın önünde bulunması lazımdır.

4. Cenaze yerde veya yere yakın, ellerle tutulmuş veya taşa konmuş olmalıdır. Cenazenin başı imamın sağına, ayağı soluna gelecektir. Tersine koymak günahtır.

5. Cenaze imamın önünde hazır olmalıdır.

6. Cenazenin ve imamın avreti örtülü olmalıdır.

Cenazeyi omuzlarda taşıyarak götürmek en uygun olanıdır. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Cenazeyi kırk adım taşıyanın kırk büyük günahı affolur.” Cenaze ile çiçek ve çelenk götürmek ve bunları mezar üstüne koymak ve matem alametleri taşımak, yakaya rozet, resim gibi şeyler takmak, Müslümanların adeti değildir. Avrupa’dan (Hıristiyanlardan) geçmiştir. Cenazenin konacağı kabir, mümkün olduğu kadar derin olmalıdır.

Ölen kimsenin kırkıncı günü burnu düşmesi, elli üçüncü gecesi çürümeye başlaması ve bu gecelerde mevlid okutulması şeklinde halk arasında yerleşmiş olan inançların aslı yoktur. Ölülere, dua ile Kur’an-ı kerim okumak ile, onun için sadaka vermek ile yardım etmeli, fakat bu yardımları yapmak için kırkıncı, elli üçüncü geceleri beklememelidir. Birinci günü yapıp imdadına hemen yetişmelidir. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki:

“Ölünün mezardaki hali, imdad diye bağıran denize düşmüş kimseye benzer. Boğulmak üzere olan kimse kendisini kurtaracak birisini beklediği gibi, meyyit de babasından, anasından, kardeşinden, arkadaşından gelecek bir duayı gözler; kendisine bir dua gelince, dünyanın hepsi kendisine verilmiş gibi sevinmekten daha çok sevinir.” Allahü teala, yaşayanların duaları sebebiyle, ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. Dirilerin de ölülere hediyesi onlar için dua ve istiğfar etmektir. Îman ile ölenlere hatm-i tehlil yapmak, yani 70.000 kelime-i tevhid okuyup sevabını ruhuna hediye etmek çok faydalıdır. Hadis-i şerifte; “Bir kimse kendisi için veya başkası için 70.000 adet kelime-i tevhid okursa, günahları affolur.” buyruldu. Bunları birinci, üçüncü, yedinci, kırkıncı, elli üçüncü gibi günlerde yapmak, helva, çörek gibi şeyler yapıp kabir başında dağıtmak dinimizde yoktur.

Definden sonra (kabre ve kıbleye karşı ayakta durarak) telkin vermek sünnettir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

...aaaarrghh... tarafından söylenen cenaze adlı şarkının sözleri.

ay görününce ağaçların üzerinde
hatırladım gecenin kulağıma fısıldadığını
ölümün sesiyle sonsuz yalnızlığını
geçmişe veda ederken...

rüzgarın uğultusu eşlik etti
yaşlı ağaçların umursamayan sessizliğine
toprak çağırıyordu beni
kendi cenazem için mezar kazarken...

yağmur bulutları örttü siyah gökyüzünü
kurumuş ağaçların arasından
soğuk damlalar düştü kazdığım çukura
kendi cenazemde tabutumu sürüklerken...

rüzgarlar esip dondurdu solan doğayı
ebedi uykuma yattığım o sonbahar günü
dökülen sararmış yaprakları gördüm
kendi cenaze çiçeklerimi koklarken...

ölüm aldı güneşin sıcaklığını
mezarımda buzlu rüzgarlar esmeye başladı
geceyle çöktü soğuk bir hüzün
kendi cenazemde yas tutarken...

ölü bedenler canlanıp ağladılar sanki
soğuk bedenimi toprağa gömerken...

ay batınca ağaçların üzerinden
donmuş yıldızların saklandığı gökyüzünü
hala seyreden gözlerimi gördüm
kendi cenazemde unutulmuşken...

Aaaarrghh tarafından söylenen cenaze adlı şarkının sözleri.

ay görününce ağaçların üzerinde
hatırladım gecenin kulağıma fısıldadığını
ölümün sesiyle sonsuz yalnızlığını
geçmişe veda ederken...

rüzgarın uğultusu eşlik etti
yaşlı ağaçların umursamayan sessizliğine
toprak çağırıyordu beni
kendi cenazem için mezar kazarken...

yağmur bulutları örttü siyah gökyüzünü
kurumuş ağaçların arasından
soğuk damlalar düştü kazdığım çukura
kendi cenazemde tabutumu sürüklerken...

rüzgarlar esip dondurdu solan doğayı
ebedi uykuma yattığım o sonbahar günü
dökülen sararmış yaprakları gördüm
kendi cenaze çiçeklerimi koklarken...

ölüm aldı güneşin sıcaklığını
mezarımda buzlu rüzgarlar esmeye başladı
geceyle çöktü soğuk bir hüzün
kendi cenazemde yas tutarken...

ölü bedenler canlanıp ağladılar sanki
soğuk bedenimi toprağa gömerken...

ay batınca ağaçların üzerinden
donmuş yıldızların saklandığı gökyüzünü
hala seyreden gözlerimi gördüm
kendi cenazemde unutulmuşken...

Dandadadan tarafından söylenen cenaze adlı şarkının sözleri.

bugun senin cenazen kalkti benim icimden
aklimdan gecti butun yasayanlar ve olenler

o kocaman boslukta uyur gibi koynumda
anlatirken ruyalar seni bana sonu sana
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Cenaze Namazı

Cenâze namazı, İslam dinindeki namaz ibadetinin bir türü. Vefat eden Müslümanlar hakkında duâ olan cenaze namazı, farz-ı kifâyedir.

Düğün Ve Cenaze (albüm)

Düğün ve Cenaze, Sezen Aksu'nun 22 Aralık 1997 çıkışlı on dördüncü stüdyo albümüdür.

Bir Cenaze Dört Nikah

Bir Cenaze Dört Nikah (İngilizce: Plots with a View, Almanca: Grabgeflüster – Liebe versetzt Särge) İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya ortak yapımı komedi filmi.

Düğün Ve Cenaze

''Düğün ve Cenaze'', Sezen Aksu'nun 1997 çıkışlı on dördüncü stüdyo albümüdür. 280.000 tirajla o güne kadar en az satan Sezen Aksu albümü olmuştur.

Ornans'ta Cenaze

''Ornans'ta Cenaze''Little, Stephen. ''...izmler: Sanatı Anlamak''. Yapı Yayın, Sayfa 83. (Fransızca: ''Un enterrement à Ornans''), Fransız ressam Gustave Courbet tarafından 1849-1850 yılları arasında yapılan tablo. Ressamın büyük amcasının 1848 yılındaki cenaze törenini anlatan ...

Çılgın Cenaze

''Çılgın Cenaze'' (''Death at a Funeral''), ansambl oyuncu kadrosundan oluşan 2010 yapımı Amerikan komedi filmidir. Neil LaBute tarafından yönetilmiştir ve 2007 Britanya filmi ''Death at a Funeralın yeniden yapımıdır.

Cenaze Arabası (film)

''Cenaze Arabası'' (İngilizce: ''The Hearse''), 1980 tarihli ABD yapımı korku filmidir. Filmin başrollerinde Trish Van Devere ve Joseph Cotten vardır.

Cenaze Töreni (film, 1996)

''The Funeral'' 1996 yapımlı Abel Ferrara yönetiminde başrollerini Christopher Walken, Benicio del Toro, Vincent Gallo, Annabella Sciorra, Isabella Rosellini, Paul Hipp ve Chris Pennin başrollerinde oynadığı bir komunist kardeşin (Vincent Gallo) ölümünün kardeşleri Ray ve Chazi ...

Cenaze Hasan Paşa

Kethüda Çerkes Meyyit Hasan Paşa veya Cenaze Hasan Paşa (d. ? - 1810, Yenişehir (günümüzde Larissa)) III.

Devlet Cenaze Töreni

Devlet töreni, üst düzey devlet seviyesinde, resmi şekilde yapılan merasim.

Cenaze (İslâm)

cenázenin defnedilmesiyle ilgili kurallar öngörülmüştür. Cenázeyi bu kurallara göre defnetmek farz-ı kifáyedir, bir grup Müslümanın yapmasıyla görev yerine getirilmiş olur.