Cend

Selçukluların Kayıp Şehri 'Cend' Bulundu!Türklerin yerleşik hayata geçmesi bakımından önemli bir aşama olan Selçuklu Devleti'nin temellerinin atıldığı ve Türk tarihinde kayıp şehir olarak bilinen Cend'e ait kalıntılara ulaşıldı.Ege Üniversitesi'nden (EÜ) yapılan açıklamaya göre, EÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk İslam Sanatları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.

}

Selçukluların Kayıp Şehri 'Cend' Bulundu!

Türklerin yerleşik hayata geçmesi bakımından önemli bir aşama olan Selçuklu Devleti'nin temellerinin atıldığı ve Türk tarihinde kayıp şehir olarak bilinen Cend'e ait kalıntılara ulaşıldı.

Ege Üniversitesi'nden (EÜ) yapılan açıklamaya göre, EÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk İslam Sanatları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Deniz'in başkanlığındaki ekip, Kazakistan'da sürdürülen çalışmalar sonucunda, Cend şehrine ait cami, saray, hamam gibi mimari eserlerin kalıntılarına rastladı.

Prof. Dr. Bekir Deniz, Türk Tarih Kurumu tarafından Türkiye ve Türkiye Dışında Bulunan Türk Eserlerinin Envanter Çalışmasının yürütüldüğünü belirterek, bu projede başta İzmir olmak üzere, Batı Anadolu, Macaristan, Romanya, Kazakistan ve Avusturya'da bulunan Türk eserlerinin araştırılmasında görev aldığını bildirdi.

Türk-Kazak Hoca Ahmed Yesevi Üniversitesinde de Türk eserlerinin envanter çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Deniz, Cend şehrini bu çalışmalar sırasında keşfettiğini kaydetti. Prof. Dr. Deniz, Cend şehri, Türk tarihinde önemli bir yer. Bugüne kadar kayıp şehir olarak adlandırılıyordu. Ayrıca Cend şehrinin içinde bulunan, Selçuklu Devleti'nin kurucusu Selçuk Bey'in türbesini de buldum. Bunun yanı sıra Türklerin İslamiyet öncesinde türbeler yaptığını biliyordum. Fakat bunun günümüze gelen örnekleri yoktu. Kazakistan'da yaptığım araştırmalarda milattan sonra 8 ve 9. yüzyıllara ait türbeler de buldum dedi.

'KEŞİF İLİM DÜNYASINDA TANITILACAK' Bu keşiflerin, Türkiye'de ve dünyada ilk olduğunu öne süren Prof. Dr. Deniz, şunları kaydetti: Keşif, ilim dünyasına ilk kez Ege Üniversitesi tarafından tanıtılacaktır. Bu, Türk tarihinde bir değişim ve yeniliktir. İleride yapılacak araştırmalar için de önemli bir adımdır. Araştırma yapılan bölge çoğunlukla çöl durumunda. Bu bölgelerde terk edilmiş olsa da yaşanmaya devam eden yerler keşfettim. Cami, saray, hamam gibi mimari eserlerin kalıntılarına rastladık."

Prof. Dr. Deniz, bulguların, Türk Tarih Kurumu tarafından kitap haline getirileceğini bildirdi.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cend ilgili konular

  • Tuğrul Bey

    Selçuklu Devletinin kurucusu. Oğuzların Kınık boyundan Selçuk Beyin torunudur. Babasının adı Mikail’dir. Muhtemelen 993 yılında doğdu. B
  • Batı Karahanlılar Devleti

    Karahanlı Devleti ikiye bölününce, Batı Karahanlı Hanlığı, Mâverâünehir ve Hocend'e kadar batı Fergana'yı içine almaktaydı. Büyük Ka
  • Türgiş Devleti

    Göktürk Devleti'ne bağlı olan Türgişler 630 yılında Göktürk devletinin yıkılmasıyla serbest kaldılar. Baga Tarkan Türgiş Devleti'ni ku
Cend
Cend