--}}

Ceza Sömürgesi

Ceza Sömürgesi (Almanca: In der Strafkolonie, İngilizce: In the Penal Colony), Franz Kafka'nın bir kısa öyküsüdür. İsimsiz bir ceza kolonisinde geçer.

Ceza Sömürgesi (Almanca: In der Strafkolonie, İngilizce: In the Penal Colony), Franz Kafka`nın bir kısa öyküüdür. İsimsiz bir ceza kolonisinde geçer. Kimi eleştirmenler, yazarın Octave Mirbeau`nun ``Le Jardin des supplices`` (İşkence Bahçesi) romanından esinlendiğini belirtmiştir. Öyküde, Kafka`nın diğer eserlerinde olduğu gibi, anlatıcı korku dolu olayları dışarıdan izler ya da bu olaylar nedeniyle hissizleşmiştir.

Türkçe`ye de çevrilen öykü, 1994`te Toplumsal Dönüşüm Yayınları Edebiyat Dizisi kapsamında, A. Turan Oflazoğlu çevirisiyle yayımlandı.ISBN 975-7244-00-7 2005`te, Altıkırkbeş Yayınları Çağdaş Edebiyat Dizisinden, Faruk Besleme`nin çevirisiyle ``Ceza Sömürgesi ve Hukuk Öyküleri`` adıyla çıkan kitapta yer aldı.ISBN 9789752790414

Öykü, 1999 yılında Charlie Deaux tarafından ``Zoetrope``, 2006 yılında ise, Sibel Güvenç tarafından ``In the Penal Colony`` adıyla iki kez sinemaya uyarlandı. Ayrıca, Türk yönetmen Ümit Ünal`ın ilk filmi 9, eserden bir alıntıyla açılır.

Ayrıca bakınız

  • Octave Mirbeau: İşkence Bahçesi, Ayrıntı Yayınları, Yeraltı Edebiyatı Dizisi, İstanbul 2007. (ISBN 9789755395173)


Referanslar

Kaynakça

Linkleredebiyat-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.