--}}

Chaco Savaşı

Chaco Savaşı (İspanyolca: Guerra del Chaco; okunuşu: Gerra del Çako), 1932-1935 yılları arasında yapılmış Paraguay-Bolivya savaşı.

Chaco Savaşı (İspanyolca: Guerra del Chaco; okunuşu: Gerra del Çako), 1932-1935 yılları arasında yapılmış Paraguay-Bolivya savaşı.

Chaco Boreal

Paraguay Nehri'nin batısında, Rio Pilcomayo'nun kuzeyinde 100.000 mil karelik işe yaramaz bir toprak parçasıdır.

Savaş Sebebi

Chaco Boreal'in kimin olacağı Bolivya ile Paraguay arasında bir gerilim nedeniydi. Pasifik Savaşında sahil şeridini kaybeden Bolivya, Paraguay ve Parana nehirleri üzerinden Atlantik'e uzanan bir yol vasıtasıyla petrolünü taşımak için bir gemi yolu buldu. Bolivyalı askerler ve koloni kurucular petrol kuyusu olduğunu düşündükleri için Chaco'ya girdiler.

Gelişme

Bolivya askerleri bölgeye girdiklerinde bölgeye konumlanmış olan Paraguay askerleri tarafından saldırıya uğradılar. 1928 yılında iki ordu birbirine karşı tüm güçlerini seferber etti. Saldırlar ABD sponsorluğunda bir barış ile durdurulmaya çalışıldı. Ancak barış çalışmaları başarısız oldu. Bununla birlikte büyük bir meydan savaşı da önlenmişti. 1932 yılında Paraguay geniş çaplı bir saldırı düzenleyene kadar ufak çatışmalar devam etti. 10 Mayıs 1933'de Paraguay, Bolivya'ya resmi olarak savaş ilan etti. Bununla birlikte Bolivya ordusu iyi techizatlanmıştı ve Alman General Hans von Kundt tarafından komuta ediliyordular.

Bolivya farklı bir cepheden karşı saldırıya geçti ve aralarında Fort'n Boqueron'un da bulunduğu stratejik bölgeleri ele geçirdiler. Mücadeleyi kendi topraklarının savunması olarak gören Paraguay, milli seferberlik ilan etti ve Albay Josíé Felix Estigarribia komutasında Boliva'ya gönderdi. Paraguaylılar oldukça başarılı bir şekilde ilerlediler. Boqueron Kalesi tekrar ele geçirildi.

Bolivya ordunun komutasını Alman generaldan alıp yerine, Enrique Panaranda'yı atadı. Bununla birlikte Paraguay stratejik bölgeleri ele geçirmeye devam ediyordu. Fakat Bolivyalı direnişçiler Ballivian anahtar kalesinde Paraguay'ı geri püskürttüler.

Savaşın Sonucu

Savaşta Paraguay oldukça büyük bir zafer kazanmıştı. Savaştan sonra 1938'de Bouneos Aires Antlaşması imzalandı. Paraguay istediği yerlerden fazlasını elde etti.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Chaco Savaşı
Chaco Savaşı