Charles Grey

Kısaca: Charles Grey (d. 13 Mart 1764 - ö. ...devamı ☟

Charles Grey
Charles GreyLord Charles Grey (2. Earl Grey) (d. 13 Mart 1764 - ö. 17 Temmuz 1845), Vikont Howick olarak da bilinen Britanyalı siyasetçi, 1830 ile 1834 yılları arasında Britanya başbakanı.

Köklü bir burjuva aileden geliyordu, Eton ve Trinty College`da okudu. 1786`da 22 yaşında parlamentoya seçildi. Charles James Fox, Richard Brinsley Sheridan ve IV. George gibi gibi Whig siyasetçilerin çevresine katıldı, kısa sürede Whig partisinin önde gelen liderlerinden biri oldu. Katoliklere inanç özgürlüğü verilmesini ve parlamento reformu yapılmasını savundu. Devonshire Düşesi Georgiana Cavendish ile yaşadığı ilişkiden siyasi bir zarar görmemekle birlikte, düşesin eşinin az kalsın karısını boşamasına neden oluyordu.

1806`da Whig partisi lideri ve dışişleri bakanı oldu. İzleyen yıl hükümet düştü, Grey vefat eden babasının yerine Lordlar Kamarası`na girdi ve burada 23 yıl süren uzun bir muhalefet dönemi geçirdi.

1830`da Whig partisi yeniden iktidara geldi ve Grey başbakan oldu. İktidarı döneminde önemli olaylar gerçekleşti. 1832`de Reform yasası kabul edilerek Avam Kamarası reformu yapıldı, 1933`te ise kölelik tüm Britanya İmparatorluğu topraklarında yasaklandı. Ancak yıllar geçtikçe Grey gitgide daha muhafazakar bir çizgiye oturdu ve reformlar konusunda ihtiyatlı davranmaya başladı. 1834`te Grey siyasetten emekli oldu ve selefi olarak Lord Melbourne`u bıraktı.

Çeşitli

Earl Grey harmanı çay, adını 2. Earl Grey`den alır. Aslında "kont"a karşılık gelen bir İngiliz asalet ünvanı olan "earl" kelimesi, Türk halkının bir kısmınca İngilizce "erken" anlamındaki "early" kelimesiyle karıştırıldı ve çayın adı "early grey" olarak da yaygınlaştı.

Newcastle kentinin merkezinde bir heykeli bulunur. Durham Üniversitesi`ni oluşturan kolejlerden biri, Grey College, adını 2. Earl Grey`den almıştır.

Kaynak

İngilizce Vikipedi

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Charles Grey Resimleri