Charlize Theron

1975 yılında Güney Afrika’nın Benoni adlı küçük bir köyünde dünyaya gelen Charlize Theron, yol yapımında çalışan fakir bir anne babanın tek çocuğuydu. Çocukluğunun büyük bir bölümü ailesinin çalıştığı çiftlikte geçen Theron, bu sırada yarım yamalak da olsa pek çok dili konuşmayı öğrendi.

1975 yılında Güney Afrika’nın Benoni adlı küçük bir köyünde dünyaya gelen Charlize Theron, yol yapımında çalışan fakir bir anne babanın tek çocuğuydu. Çocukluğunun büyük bir bölümü ailesinin çalıştığı çiftlikte geçen Theron, bu sırada yarım yamalak da olsa pek çok dili konuşmayı öğrendi.

28 farklı Afrika dilini konuşabilen aktris, 6 yaşına geldiğinde çiftlik sahiplerinin de desteğiyle bale öğrenmeye başladı. Kısa bir süre sonra da profesyonel bale eğitimi için Johannesburg’a davet edildi.

Johannesburg’ta okumaya başlayan Theron, 13 yaşına geldiğinde babasını kaybetti. Eski hayatına geri dönmeyi göze alamayan aktris, annesini yalnız bıraktı ve İtalya’ya giderek modellik yapmaya başladı. Milano’da bir ajansla kontrat imzaladıktan sonra birçok ünlü magazin dergisine kapak oldu.

Bir sene sonra “ bir tek kelime dahi konuşamayan güzel ” olarak ün kazanan Theron, 1992 yılında New York’a gitti. Bir daha asla modellik yapmamaya karar veren aktris, oyuncu olmayı kafasına koydu. New York’ta Joffrey Okulu’nda dans eğitimi aldıktan sonra “ The Nutcracker Suite ” ve “ Swan Lake ” gibi klasiklerde oynadı. Ancak şanssız bir şekilde dizinden sakatlanınca, profesyonel dansçı olma hayallerini bırakmak zorunda kaldı.

Bir otobüs bileti alarak Hollywood’un yolunu tutan aktris, çeşitli işlerde çalışmaya başladı. Theron, keşfedilmek için 1994 yılına kadar beklemek zorunda kaldı. John Hurt ve Renee Russo gibi oyuncuların menajerliğini yapan John Crosby tarafından keşfedilince, kendini bir anda film setinde buldu.

“ 2 Days in the Valley ” adlı bir filmle ilk ciddi tecrübesini yaşayan aktris, şöhretin kapılarını başrollerini Keanu Reeves ve Al Pacino’nun paylaştığı “ The Devil’s Advocate ” filmiyle araladı.

1998 yılında Woody Allen’ın “ Celebrity ” adlı filminde ünlü bir modeli canlandırdı. Ardından Bill Paxton ile birlikte “ Mighty Joe Young ” adlı Disney yapımı bir filmin başrolünü paylaştı. Hollywood’un basamaklarında hızla yükselen aktris, 1999 yılında “ The Astronaut’s Wife ” adlı filmde Johnny Depp ile birlikte rol aldı.

Aynı yıl içerisinde gelecek vadeden genç aktörlerden Tobey Maguire ile “ The Cider House Rules ”ta oldukça iyi bir performans sergiledi. Aktris, 2000 yılına bir cinayeti konu alan” The Yards ” adlı dram filminde Joaquin Phoenix ile birlikte, " Men of Honor " filminde ise Robert De Niro ile birlikte rol aldı.

2001 yılında gösterime giren " Sweet November " ( Kasımda Aşk Başkadır ) isimli filmde, Keanu Reeves ile birlikte rol alan Theron, Sara Deever karakterini canlandırdı.

Aktris, 2002 yılında "Waking Up In Reno" (Çarpık İlişkiler) adlı filmde başrolü oynadı.

Filmografi 2002 Waking Up In Reno 2000 Sweet November 2000 Men of Honor 2000 Reindeer Games 1999 The Cider House Rules 1999 The Astronaut’s Wife 1998 Mighty Joe Young 1998 Celebrity 1997 Trial and Error 1997 Devil’s Advocate 1996 2 Days in the Valley 1996 That Thing You Do!

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Charlize Theron ilgili konular

 • Charlize Theron

  1975 yılında Güney Afrika’nın Benoni adlı küçük bir köyünde dünyaya gelen Charlize Theron, yol yapımında çalışan fakir bir anne baba
 • The Devil's Advocate

  Şeytanın Avukatı, aynı isimli romandan uyarlanan 1997 yapımı bir Hollywood filmidir. Başrollerde Al Pacino, Keanu Reeves ve Charlize Theron oyn
 • Şeytan'ın Avukatı (film)

  Şeytan`ın Avukatı, aynı isimli romandan uyarlanan 1997 yapımı bir Hollywood filmidir. Başrollerde Al Pacino, Keanu Reeves ve Charlize Theron oy
 • İtalyan İşi (film, 2003)

  ''İtalyan İşi'' (özgün ad: ''The Italian Job'') 2003 yapımlı aksiyon-macera filmi. Filmin yönetmeni F. Gary Graydir. 1969 yılında, Peter Col
 • Cani (film)

  Monster Defalarca dünyanın en güzel kadını seçilen Charlize Theron, ilk kadın serî katili canlandırdığı Monster (Canavar) ile sevenlerini
 • Tanrının Vadisinde

  In the Valley of Elah 2007 yapımı, yazarlığını ve yönetmenliğini Paul Haggis'in yaptığı film. Oyuncu kadrosunda Tommy Lee Jones, Susan Sara
 • Tek Başına (film, 2005)

  ''Tek Başına'' (''özgün ad:'' ''North Country'') 2005 yapımlı Akademi Ödülüne aday gösterilmiş Dram filmidir. Gerçek hayattan uyarlanan fi
Charlize Theron
Charlize Theron