--}}

Chipset

Chipset ya da Yonga seti, bilgisayarın anakartı üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir. Bilgisayarlarda kullanılan chipset çeşidi, kullanılacak bellek ve mikroişlemci çeşidini de belirler.

Chipset ya da Yonga seti, bilgisayarın anakart üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemci.

Bilgisayarlarda kullanılan chipset çeşidi, kullanılacak bellek ve mikroişlemci çeşidini de belirler. Günümüzde Intel, VIA, AMD, SiS, ALi, ServerWorks gibi belli başlı üreticilerin chipsetleri bulunmaktadır ve kişisel bilgisayarlarda yoğun olarak Intel, VIA ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır.

Kuzey ve Güney köprüsü

Anakartlar üzerinde genellikle, Kuzey ve Güney köprüsü olmak üzere iki tür chipset bileşeni (entegresi) mevcuttur. Bu bileşenlerden Kuzey köprüsü, bilgisayarın ekran kartının takıldığı portu (AGP), mikroişlemciyi (CPU) ve bellek biriminin (RAM) çalışmasını kontrol eder. Güney köprüsü ise bilgisayarın diğer çevre birimlerinin (PCI, USB, ISA, IDE, BIOS, vb.) etmektir

LinklerBağlantılıKaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

chipset

İngilizce chipset kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Juegos de Chip que conecta entre la unidad de procesamiento central (CPU) al sistema del ordenador personal

chipset

İngilizce chipset kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. ensemble de puces qui relie l'unité de traitement central à tout le système de l'ordinateur domestique (Informatique)

chipset

İngilizce chipset kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Chipset, Ansammlung von Microchips die die zentrale Prozessoreinheit (CPU) mit dem Rest des Computers verbinden (angebracht auf der Hauptplatine und auf diversen Karten)

chipset

İngilizce chipset kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. serie di bits di collegamento fra l'unità di elaborazione centrale (CPU) e tutto il il complesso del sistema del PC, (i bits sono inseriti nella scheda madre e in quelle periferiche del computer)

chipset

İngilizce chipset kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. grupo de circuitos integrados (Chips) que fazem a ligação entre a Unidade Central de Processamento (CPU) e as demais unidades do computador pessoal (PC)

chipset

İngilizce chipset kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. groep geïntegreerde circuits op een stukje halfgeleidersmateriaal die communiceren tussen centrale verwerkingseenheid en algehele stelsel van persoonlijke computer

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Chipset
chipset