Chris Sawyer (Türkçe okunuşu : Kris Sovyır) İskoç bilgisayar oyun geliştiricisi. Özellikle Roller Coaster Tycoon ve Transport Tycoon oyun serileriyle tanınmıştır.

Chris Sawyer

Chris Sawyer (Türkçe okunuşu : Kris Sovyır) İskoç bilgisayar oyun geliştiricisi. Özellikle Roller Coaster Tycoon ve Transport Tycoon oyun serileriyle tanınmıştır.

Kariyeri

Sawyer, kariyerine ilk olarak Z80 makine kodunu oyun yapmak için, önce Memotech MTX ardından Amstrad CPC series ev bilgisayarlarında kullanarak 1983 yılında başladı. Bunların bazıları Ariolasoft, Ziggurat ve Sepulcri Scelerati tarafından yayınlandı. 1988'den 1993'e kadar Amiga oyunlarının PC diyologlarında, birçok projede-Virus, Campaing, Birds of Prey, Dino Dini's Goal gibi projelerde- çalıştı. Sawyer, çok sevilen oyunu Transport Tycoon'u 1994 yılında Microprose tarafından yayınlandı. Daha sonra bu oyuna "Deluxe" lakabını verecek şekilde geliştirdi. Takip eden yıllarda, Sawyer kendine asıl şöhereti kazandırcak olan RollerCoaster Tycoon serileri üzerinde çalıştı. O güne dek rastlanan benzeri oyunları geride bırakıp bir marka olan RCT serileri, Sawyer'ın dünya çapında tanınmasına olanak sağladı. Bu çalışma süresinde Transport Tycoon üzerinde çalışmış ise de bunu bırakıp 2D ve 3D fonksiyonlarla entegre edilmiş Roller Coaster Tycoon serileri için bundan vazgeçmiştir. Sawyer ayrıca Atari'de Roller Coaster Tycoon 3'ün geliştirilmesi için danışmanlık yapmıştır. Ancak 2005 Kasımında Atari'yi kesin lisans ücretlerini ödemediklerinden dolayı dava etmiştir. Ayrıca şirketinin websitesi 2007 yılından beri de güncellenmemiştir. Zamanla oyunları gelişen 3D teknolojisine meydan okuyamayacak şekle gelme riskini almıştır. Şu anda Birleşik Krallık İskoçyası'nda Dunblane'de yaşamaktadır. == Dış bağlantılar == * http://www.chrissawyergames.com/ == Kaynak == * İngilizce Wikipedia maddesi

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar