Christian Andreas Doppler

Kısaca: Johann Christian Andreas Doppler (d. 29 Kasım 1803 – ö. ...devamı ☟

Christian Andreas Doppler
Christian Andreas Doppler

'Johann Christian Andreas Doppler' (d. 29 Kasım 1803 – ö. 17 Mart 1853) Avusturyalı bir matematikçi ve fizikçi olup, ününü özellikle günümüzde Doppler Etkisi olarak bilinen, radyo dalgası yayan herhangi bir cismin gözlemciye yaklaşıp uzaklaştıkça frekansının değişiyormuş gibi gözlemlenmesi hipotezini ortaya atarak kazanmıştır.

Hayatı

Christian Doppler Avusturyanın Salzburg kentinde oldukça yetenekli bir duvar ustasının oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ancak vücudu zayıf ve genellikle hasta olduğu için çoğu zaman babası ile çalışamamıştır. Salzburgda lise ögrenimini tamamladıktan sonra Viyanada astronomi ve matematik üzerine ciddi çalışmalar yapan Doppler, 1841 yılından itibaren Çek Teknik Üniversitesinde (daha önce Prag Politeknik Okulu olarak biliniyordu) matematik ve fizik profesörü olarak görev yapmıştır.

Sadece bir sene sonra, 39 yaşında, en önemli buluşu olan Doppler Etkisi üzerine bir makale yazıp, Pragdaki profesörlük kariyeri boyunca matematik, fizik ve astronomi üzerine 50den fazla bilimsel çalışma yayınlamıştır.

Pragdaki araştırma kariyeri, burada 1948de yaşanan devrimci olaylar dolayısıyla yarida kalmış ve Viyanaya kaçmak zorunda kalmıştır. 1850 yılında Viyana Üniversitesi bünyesinde bulunan ''''Deneysel Fizik Enstitüsü''''ne başkanlık yapmaya başlamıştır.

1853 yılında 50 yaşındayken Venedikde akciğer hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Kaynakça

  • Peter M. Schuster: Moving the Stars - Christian Doppler: His Life, His Works and Principle, and the World After. - Pöllauberg, Austria: Living Edition, 2005. - ISBN 3-901585-05-2 (translated by Lily Wilmes; Webpage of the author)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Christian Andreas Doppler Resimleri