Christian Bohr

Christian Harald Lauritz Peter Emil Bohr (d. 1855, Kopenhag – ö. 1911, Kopenhag) Danimarkalı bir doktordur. Nobel ödüllü fizikçi Niels Bohr'un babası, bir başka Nobel ödüllü Aage Bohr'un ise büyükbabasıdır. 1881 yılında Ellen Adler ile evlenmiştir.

Christian Harald Lauritz Peter Emil Bohr (d. 1855, Kopenhag – ö. 1911, Kopenhag) Danimarkalı bir doktordur. Nobel ödüllü fizikçi Niels Bohr'un babası, bir başka Nobel ödüllü Aage Bohr'un ise büyükbabasıdır. 1881 yılında Ellen Adler ile evlenmiştir. Kişisel hayatı İlk bilimsel yazısı olan "Om salicylsyrens indflydelse på kødfordøjelsen"'i (et üzerinde sindirim sırasında salisilik asit etkisi) isimli 22 yaşında yayımlamıştır. 1980 yılında ilk tıp derecesini almıştır. Leipzig Üniversitesi'nden fizyoloji üzerinde Pd.D. derecesi almıştır. 1886'da Kopenhag Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olarak görev yapmıştır.

Kaynakça

* Fredericia, L.S. (1932) Christian Bohr, pp.173–176 in: Meisen, V. Prominent Danish Scientists through the Ages. University Library of Copenhagen 450th Anniversary. Levin & Munksgaard, Copenhagen.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.