Cibali Karakolu

Cibali Karakolu, Henri Kéroul ve Albert Barre'nin Une Nuit de Noces (Bir Düğün Gecesi) adlı eserinden uyarlanan Türk oyunu. Muammer Karaca ve Refik Kordağ tarafından uyarlanan oyunun çizgisi Karaca sonrasında Nejat Uygur ve Zihni Göktay tarafından devam ettirildi.

Kadın erkek ilişkileri, paranın insanlar üzerindeki etkisi ve çeşitli kurumlardaki aksaklıkları işleyen oyun ilk olarak 1904 yılında Fransa'da temsil edildi. Muammer Karaca tarafından Türk tiyatrosuna uyarlanan oyunda Türk Polis Teşkilatı da "acı ve tatllı" yönleriyle eleştirildi. Karaca Tiyatrosu bu oyun ile açıldı ve uzun yıllar gösterildi. İlk dönemlerde Gülriz Sururi ve Adile Naşit gibi isimler de yer alıyordu. Oyun 16 yılda 3 binden fazla temsil edildi. Sonraları Nejat Uygur tarafından yeniden yorumlandı. 1966'da ise Hulki Saner tarafından aynı adla sinemaya taşındı. Şehir Tiyatrolarının 100. yaşını kutladığı 2014-2015 tiyatro sezonunda ise Nedret Denizhan yönetmenliğinde ve Zihni Göktay'ın başrolü ekseninde yeniden sahnelenmeye başladı.

Zihni Göktay'ın anlatısına göre oyun Türkiye'de ilk kez 1951 yılında temsil edildi. 50. sanat yılını bu oyun ile İstanbul Şehir Tiyatroları'nda kutlayan Göktay, oyunun aslında serim, düğüm ve sonuç bölümlerinden müzikalsiz bir şekilde 3 perdeden oluştuğunu söyledi. Günümüzde 3 saati aşan iki perde ve müzikalli şekilde temsil edilmektedir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.