Cihanbeyli, Konya

Cihanbeyli, Konya ilinin bir ilçesidir.

Türkiye`nin Konya ilinde ilçe.

Yüzölçümü: 4.109 km² Nüfusu: 89.105 İlçe Merkezi: 22.127 Köyler: 66.978 Rakım: 980 m.

Cihanbeyli`nin tarihi gelişimi Konya Tarihi ile eş değerdir. Konya`yı Cihanbeyli`den ayıran doğal sınırlar yoktur. Cihanbeyli tarihi gelişimi, coğrafi ve sosyal yaşantısı yönünden Konya ünitesinin bir parçasıdır.

Cihanbeyli`nin ilk adı Esbikeşan`dır. Daha sonraları "İnevi" adını almış ve uzun yıllar İnevi adını taşımıştır. Esbikeşan İlçesi ilçelikten bucaklığa, bucaklıktan ilçeliğe çok kez yer değiştirmiştir. 1866 yılında Kulu Köyü Esb Keşan adı ile ilçe olmuş Cihanbeyli ve Şerefli koçhisar Kulu Köyüne bağlanmıştır.Ancak Cihanbeyli ve Koçhisar`ın Aşair beyleri Kulu`ya bağlanmak istememişler ve Ankara`ya baskı yapmışlardır.Bunun üzerine Kulu`nun ilçe teşkilatı lağv edilmiş ve cihanbeyli,Koçhisar Kulu`dan ayrılmıştır.Kulu`da Konya`nın Sille Bucağına bağlanmıştır.(Devrim Sönmez,Eskiçağlardan Günümüze Kulu,Konya,2004 dizgi Ofset) Böğrüdelik Köyüne Cambegli Aşireti yerleşir. Böğrüdelik 1928 yılında ilçe merkezi olur. Cihanbeyli de "Mürseli Efendi" Nahiyesi adını alarak bu ilçeye bağlanır. 1929 yılında Böğrüdelik`ten ilçelik kaldırılır, Mürseli Efendi Bucağı ilçe olur. Böğrüdelik`te bulunan Cambeyli Aşiretinin adına uygun olarak Mürseli Efendi adı Cihanbeyli`ye dönüştürülür.

Yeni kurulan ilçeye Kulu Köyü, Altınekin ve Yeniceoba Bucakları bağlanır. Daha sonra 1954 yılında Kulu, 1987 yılında da Altınekin ilçe merkezi durumuna getirilerek Cihanbeyli`den ayrılmışlardır. Cihanbeyli, İç Anadolu Bölgesinin orta kısımlarına düşer. Bağlı olduğu Konya İlinin 100 km. kuzeyinde, Tuz Gölünün batısındadır. }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cihanbeyli, Konya
Cihanbeyli, Konya