Cinema 4D

Kısaca: Cinema 4D bir 3 boyutlu modelleme programıdır. ...devamı ☟

Düzenle|Nisan 2007 Cinema 4D, 3D Studio Max, Lightwave ya da Maya gibi 3 Boyutlu modelleme programıdır. Şu andaki en güncel sürümü Cinema 4D 10.1 versiyonudur.(Şu anda yazı yazılma tarihi ve en gücel sürümünün tarihi 17 Nisan 2007) Cinema 4D içinde bulundurduğu modüller ve render motoru ile diğer 3 boyutlu programlardan daha iyi çalışabilmekte ve arayüzünün basitliğinden kullanıcılar bu programa daha kolay adapte olabilmekte. Yaygın olarak Almanya ve civarındaki ülkeler kullanmakta fakat son zamanlardaki performans artışları yapılan işlerin göz doldurmasıyla diğer ülkerlerde de popülaritesini arttırmaktadır.

Cinema 4D modüllerinden bahsedecek olursak;
  • MoGraph
  • MOCCA 3
  • HAIR
  • Thinking Particles
  • Dynamics
  • NET Render
  • Sketch and Toon
  • BodyPaint 3D


Bu modüller satın alırsanız Cinema 4D ile entege olarak gelmekte.

Advanced Render ile render`i alınan bir çalışma; [1]

Kendi render modülü diğer 3 Boyutlu programların render modüllerinden daha hızlı,pratik ve anlaşılır. Doğru ayarlar ile diğer render modüllerine ihtiyaç duymazsınız.

MoGraph

[2]

Sanırım resim bu modül hakkında herşeyi açıklıyor.

MOCCA 3

[3]

Resimden de anlaşılacağı gibi animasyonlar için gelişmiş kemik yapılandırma sistemidir.Yeni versiyonlar birlikte deri deformasyonları ve kaslar daha da kullanılabilir hale getirilmiş ve kullanan kişiye büyük kolaylık sağlanmıştır.

[4]

HAIR

Adından da anlaşılacağı gibi deri üzerindeki kılsaç gibi 3Boyutlu modellerde yapılmaası zor olan işlemler için geliştirilmiş bir modüldür ve kullanışı çok pratiktir.

Thinking Particles

Gelişmiş partikül efektleri için yapılmış bir modüldür.Daha anlaşılır bir biçimde anlatmak gerekirse duman ,alev vb... ışık oyunları ve efektleri için kullanılan bir modüldür.Hollwood filimlerindeki sahnelerde kullanılan efektleri kolayca bu modül ile yapabilirsiniz.

Dynamics

Animasyon oluştururken fizik efektlerini bu modül ile ekleyebilirsiniz.Örneğin bir tilt animasyonunda bu modülü ya da top sekmesinde bu modülü kullanabilirsiniz.

Sketch and Toon

Bu modül 3boyutlu modellerin için gerekli eskiz çalışmaları ya da o çalışmaları eskiz gibi göstermenize yarayan bir modüldür.Ayrıca çizgi film türü vidyolarda kullanabilirsiniz.

Bodypaint 3 Bu modül ise en çok kullanılan modüldür nedeni ise diğer 3Boyutlu programlarıyla sağlanan kolay ilişkisi ve kaplama konusunda çok kullanışlı ve rahat kullanılmasıdır.(Maya,XSI,Lightwave,3D Studio Max ile de bu programı kullanabilirsiniz fakat tek başına bir paket olarak satın almanız gerekir Cinema 4D`yi almadıysanız)

Daha detaylı bilgi ve döküman için;

www.maxon.net

(bu makaleyi hazırlayan kişiye ulaşmak için [email protected] www.forumta.com(kullanıcı Xazax)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.