Civilization Iv

Kısaca: Civilization IV Sid Meier ve ekibi tarafından geliştirilen, sıra tabanlı strateji oyunu olan Civilization serisinin dördüncü oyunu. Oyun taş devrinden başlar ve modern çağa kadar gelir. ...devamı ☟

Civilization IV
Civilization IVCivilization IV, gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunlarından biridir. Oyun taş devrinden başlar, modern çağa kadar gelir. Oyuncular şehirler kurarlar, o şehirlerde asker üretir birbirleriyle savaşırlar. Ayrıca şehirlerde binalar da kurarlar ve o binalarda kültür, din ve bilimsel araştırma ve ticaret üretirler. Bilimsel araştırmalar birkitikçe yeni icatlar yapılır. Örneğin; barut icat edilince ateşli silah kullanan yeni askeri birimler üretilmeye başlanır ve bunları kullanarak komşuların ok yay kullanılan orduları kolayca yenilebilir.

Kültür sınırların genişlemesini sağlar. Bir şehir ilk kurulduğunda hiç kültürü yoktur, dolayısıyla sadece etrafındaki sekiz kareyi kullanabilir. Ama mesela şehirde bir kütüphane kurunca, şehir her tur bir kültür puanı üretmeye başlar ve beş tur sonra şehrin sınırları genişler, artık şehrin etrafındaki 4 * 4 karelik alandaki kareler kullanılabilir. Bir oyuncu ancak sahipsiz topraklara ya da kendi topraklarına şehir kurabilir, bir zaman sonra bütün topraklar oyuncular tarafından sahiplenileceğinden kültür önemlidir, yoksa şehir kuramazsınız.

Sid Meier ve ekibi tarafından geliştirilmiştir.

Warlords adında bir de ek paketi vardır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

sid meier warlords

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.