Code Geass

Code Geass: Lelouch of the Rebellion (Japonca: コードギアス 反逆のルルーシュ Kōdo Giasu: Hangyaku no Rurūshu; "İsyan'ın Lelouch'u") veya yalnızca Code Geass, Sunrise tarafından hazırlanan bir anime serisidir. Yönetmenliğini Gorō Taniguchi'nin yaptığı ve senaryosu Ichirō Ōkouchi tarafından yazılan serinin özgün karakter tasarımları ise CLAMP tarafından yapılmıştır. Seri, alternatif bir zamanda C.C. adlı gizemli bir kadından “mutlak itaat gücünü” elde eden Geass olarak bilinen bu doğaüstü gücü kullanarak, Kutsal Britann İmparatorluğu'nun yönetimine karşı bir dizi mecha savaşına komuta ederek isyanı yöneten sürgündeki prens Lelouch vi Britannia'yı takip etmektedir.

Code Geass: Lelouch of the Rebellion, 6 Ekim 2006 ve 29 Temmuz 2007 tarihleri arasında yayınlandı. İkinci sezonu olan Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 (コードギアス 反逆のルルーシュR2, Kōdo Giasu Hangyaku no Rurūshu Āru Tsū) ise 6 Nisan 2008 ve 28 Eylül 2008 tarihleri yayınlandı. Seri ayrıca çeşitli manga ve light novellara uyarlandı. Anime serisinin her iki sezonundaki olayları çeşitli karakterler için değişen hikâyelerle yeniden düzenleyen bir derleme filmi üçlemesi, 2017 ve 2018'de yayınlandı. Code Geass: Lelouch of the Re;surrection (コードギアス 復活のルルーシュ, Kōdo Giasu: Fukkatsu no Rurūshu) adlı film üçlemesindeki olaylardan sonrasında geçen yeni bir film ise 9 Şubat 2019 tarihinde gösterime girdi.

Anime serisi Japonya'da oldukça iyi karşılandı ve bir milyondan fazla DVD ve Blu-ray CD hacmi sattı. Her iki mevsim Tokyo Uluslararası Anime Fuarı, Animage Anime Grand Prix ve Animation Kobe etkinliğinde birçok ödül kazandı. Eleştirmenler serinin öyküsü, karakterleri, güçlü seslendirme, geniş kitleye hitap etmesinin yanı sıra ana karakterler ve sunulan ahlaki sorular arasında gösterilen çapraz çatışmalar nedeniyle övdü.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.