Colin L. Powell

ABD Dışişleri Bakanı(New York; ABDDışişleri Bakanlığı; ExpandNATO.org)Colin Powell 20 Ocak 2001'de ABD dışişleri bakanlığına atanmıştır. 35 yllık askeri deneyimi olan eski ABD genelkurmay başkanı emekli orgeneral Powell'ı The New York Times gazetesi "diplomatik ustalığın savaş deneyimi kadar önemli olduğu bir dönemde içeriden çıkıp gelen politik bir general modeli" olarak nitelemiştir.

ABD Dışişleri Bakanı (New York; ABDDışişleri Bakanlığı; ExpandNATO.org)

Colin Powell 20 Ocak 2001'de ABD dışişleri bakanlığına atanmıştır. 35 yllık askeri deneyimi olan eski ABD genelkurmay başkanı emekli orgeneral Powell'ı The New York Times gazetesi "diplomatik ustalığın savaş deneyimi kadar önemli olduğu bir dönemde içeriden çıkıp gelen politik bir general modeli" olarak nitelemiştir.

Jamaikalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak 5 Nisan 1937'de New York'un yakınındaki kentlerden Harlem'de dünyaya gelen Powell Güney Bronx'ta büyümüştür. Babası bahçıvanlık ve müfettişlik ama aynı zamanda tezgahtarlık, liman işçisi ve Manhattan'ın dokuma atölyelerinde işçilik yapan Powell'ın annesi dikişçilik yapıyordu. Powell New York'taki devlet okullarında okudu ve New York Şehir Üniversitesi jeoloji bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Yedeksubay Eğitim Şubesi'ne katıldı ve 1958'te asteğmen olarak göreve başladı. Vietnam'da iki yıl görev yaptıktan sonra ordu 1969 yılında Powell'ı iş yönetimi alanında yüksek lisans yapma hakkı kazandığı George Washington Üniversitesi'ne gönderdi.

1972 yılı Powell'ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Bir yıllık, prestijli Beyaz Saray dostluk programı için seçilen Powell bu sayede İşletme ve Bütçe Ofisi'nde görevliyken ABD siyasi sistemi üzerinde çalışma olanağına sahip oldu. Güney Kore'de bir dizi görevde bulunduktan sonra Powell Washington'a dönerek Pentagon'da başkan Jimmy Carter'ın emrinde dört yıl boyunca hizmet verdi. Daha sonra Enerji Departmanı'nda bir yıl başyaverlik yaptı. 1983'te Savunma Sekreteri Caspar W. Weinberger'in askeri yardımcısı olan Powell, buradaki görevinin ardından ABD'nin Batı Avrupa'da görev yapan beşinci ordusunun komutanlığı ile görevlendirildi. 1986'da yeniden Beyaz Saray'da, Ronald Reagan'a bağlı ulusal güvenlik danışman vekili olarak çalışmaya başladı. 1987'de ulusal güvenlik işleri yardımcılığına atanan Powell 1989 yılının Ocak ayına değin bu görevde kaldı. Colin Powell 1989 Ekim'inde genelkurmay başkanı oldu ve bu görevde hem başkan George Bush'la hem de 1993'te emekli olana değin başkan Bill Clinton'la çalıştı.

Ordudan emekli oluşunun ardından Powell iki yılını özgeçmişini yazmaya ayırdı, ve onu “My American Journey"("Benim Amerika Yolculuğum") adı ile 1995 yılının Eylül ayında yayımladı. Dışişleri bakanı olmadan önce "Amerika'nın Sözü: Gençlik İçin İttifak" adlı özürlü gençlere yardım ve hizmet için şirketler, yardım kuruluşları ve topluluklarla birlikte çalışan örgütün kurucu üyesi ve başkanıydı.

Powell 1961'de tesadüfi bir buluşma ile tanıştığı Alma Vivian Johnson'la evli, üç çocuk ve iki torun sahibidir.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Colin L. Powell ilgili konular

 • Colin Powell

  Colin Powell (1937 - .... ) Colin Powell, ABD Başkanı George W. Bush tarafından 16 Aralık 2000'de Dışişleri Bakanlığı?na aday olarak göste
 • Colin L. Powell

  ABD Dışişleri Bakanı(New York; ABDDışişleri Bakanlığı; ExpandNATO.org)Colin Powell 20 Ocak 2001'de ABD dışişleri bakanlığına atanmış
 • Herb Powell

  Herbert Powell, The Simpsons çizgi film dizisinde Homer'ın kardeşidir. Danny DeVito tarafından seslendirilir.
 • Baden Powell (anlam ayrımı)

  Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, "Mafeking Kahramanı" ve izcilik hareketinin kurucusu.
 • Baden Powell (şarkıcı)

  Baden Powell (tam ad: Roberto Baden Powell de Aquino, d. 6 Ağustos 1937; Varre-Sai, Itaperuna, Noroeste Fluminense, Rio de Janeiro - ö. 26 Eylül 20
 • Baden Powell de Aquino

  Baden Powell de Aquino şu anlamlara gelebilir:
 • Robert Baden-Powell, 1st Baron Baden-Powell

  Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, 1st Baron Baden-Powell, (22 Subat 1857 – 8 Ocak1941),B.-P., B-P or Lord Baden-Powell olarak da bilinir.