--}}

Concepcion, Şili

Concepción
Şehir mührü
Şehir mottosu: ``(" ")``
Ayrıca ``"Biobio`nın İncisi"`` olarak da bilinir | 5 Ekim, 1550,
| Concepción del Nuevo Extremo |Bí­o-Bí­o Bölgesi Alan
 - Belediye mülkü >|  222 km² Nüfus
 - City (2005)  - Yoğunluk (belediye mülkü) >| 216.061 kişi
975 /km² Saat dilimi>| Santiago saat dilimi, UTC- 4 |41 | 3349001 | Penquista |5 Ekim | Jacqueline van Rysselberghe (UDI)
(2000-2008) |http://www.concepcion.cl Bio-Bí­o Bölgesi`ndeki Concepción haritası.

Concepcion, Şili`de 220.000 nüfuslu bir şehir (2004 itibariyle)

Başkent Santiago ve Valparaiso ile beraber ülkenin en önemli üç şehrinden biridir. Santiago`dan sonra ülkenin ikinci önemli ekonomi merkezidir.

Coğrafya

Concepcion, Santiago`nun 500 km güneyinde, bu kısmında 1.8 km genişliğine ulaşan ve şehrin yakınlarında Büyük Okyanus`a dökülen Bí­o-Bí­o Nehri`nin kıyısında yer alır. Liman şehri ve donanma üssü olan Talcahuano ile komşudur. Bu iki şehir arasında ``Carriel Sur`` Havaalanı bulunur. Concepcion ve başkent Santiago arasında günlük tren bağlantısı mevcuttur.

Tarihçe

Concepcion, 1550 yılnda Pedro de Valdivia tarafından, bugün komşusu olan liman şehri ``Penco`` `nun yerinde kuruldu. şehir birçok defa Mapuche saldırılarına uğrayarak yıkıldı.

1751`deki kuvvetli bir deprem sonucu yıkılnca, şehir 1754`te iç kısımlara taşınır. 20 Şubat 1835 tarihindeki 8.5 şiddetindeki çok güçlü bir deprem sonucu tüm şehir yıkılır. Charles Darwin enkaz altındaki şehri ziyaret eder. Bu depremi, 1839 ve 1960 yıllarında takip eden iki büyük deprem de, şehri bir kez daha yıkar ve çok sayıda kurban alır. (Bkz;Büyük Şili Depremi) Bu zamandan beri de, büyük zararlardan kaçınmak ve depremlerde dayanmasını sağlamak maksadıyla, binalar alçak olarak ve çelik-beton teknolojisiyle inşa edilir.

1818 yılında Concepcion`da Şili`nin bağımsızlığı ilan edilir.

1882 şehrin nüfuzu 19.000 dir.

!995 yılından itibaren, giderek büyüyen konut ihtiyacını karşılayabilmek için giderek artan sayıda gökdelenler oluşur. Şehrin genişlemesine olanak vermeyen alan darlığı ve yükselen arsa fiyatları, bu yapılaşmayı zorunlu kılmaktadır.

Eğitim ve kültür

Concepción iki tane üniversiteye sahiptir. 1919 yılında, uluslararası çok iyi bir üne de sahip Universidad de Concepción kurulur. 1958 yılında ikinci bir üniversite olan, ismini Bí­o-Bí­o Bölgesi`nden, daha doğrusu şehrin kıysına kurulduğu ``Bio-Bio`` nehrinden alan Universidad del Bí­o-Bí­o kurulur.

Concepcion`da birçok uluslararası okul vardır (örn. Alman Okulu, İngiliz Okulu, Fransız Okulu). Ayrıca sinema olarak ve konserlerde de kullanılan bir tiyatro da mevcuttur. Hualpí©n`de 1900 lü yılların yaşam kültürünü gösteren bir müze vardır.

Universidad de Concepción neredeyse tek başına tüm şehrin külürel yaşamını şekillendirir. Burada düzenli olarak, ülkenin bütün bölgelerinden müzisyenlerin katıldığı Jazz konserleri, küçük film festivalleri, dans programları ve diğer kültürel olaylar bulunur. Bunların dışında üniversite arazisinde sanat galerisi bulunur.

Şehirde birinci ligde oynayan bir futbol klubü ve bir basketbol takımı vardır.

Ekonomi

Concepcion, çevredeki verimli topraklarda yetişen tarım ürünleri için bir ticari merkezdir. şehir ekonomisi için önemli unsurlar, temel gıda maddelerinin işlemesi, demir-çelik endüstrisi ile petrol, kimya ve ahşap işleme endüstrileridir.

Concepcion, Panamerikan karayoluna 82 km mesafededir.

Kaynak

  • }
}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.