Counter-Strike

Kısaca: Counter-Strike (Türkçe: Karşı Taarruz), Minh Lee ve Jess Cliffe tarafından yaratılmış Half-Life adlı oyunun eklentisi olup daha sonra Valve Corporation tarafından isim hakları satın alınarak geliştirilmeye devam edilmiş bir taktiksel FPS aksiyon oyunudur. Kısaca CS ya da Counter olarak da adlandırılır. ...devamı ☟

Counter-Strike
Counter-Strike

Half-life oyununa meraklı bir programcının("Gooseman" lakablı "Minh Lee") en başta sadece arkadaşlarıyla eğlenmek amaçlı geliştirdiği ama sonraları internete yayıldığında çok beğenilen ve en sonunda benzerleri ile arasında fark yaratıp Valve tarafından resmen desteklenen tek üçüncü parti half-life modu. Daha sonra tam oyun olarak piyasaya sunulmuştur.Ayrıca Counter-Strike oyunu Counter-Strike:Conditon Zero sürümüne kadar tek kişilik oynanabilirlik sunmazken yalnızca LAN(Ağ üzerinden:Local Area Network) ve Online olarak internet sunucuları vasıtası ile oynanabiliyordu, bu nedenle bazı programcılar Pod-Bot ,Real-Bot,HBP-Bot,v.b gibi sanal oyuncu yani Bot yazımlarını internet aracılığı ile dağıtmışlardır.

Oyun terörist ve anti terör olmak üzere iki takım halinde devreler halinde oynanır. Her devre başında takımlar önceki devreki başarılarına göre kazandıkları para ile kendilerine silah alırlar. Ekonomi sistemini bu şekilde ilk uygulayan oyun olmuştur. Oyunun en beğenilerek oynanan haritaları çölde geçen de_dust ve de_dust2`dir.Popüler haritalar genelde bomabalama/imha etme tarzındadır, VIP korumalı haritalar VIP seçilen kişinin yalnızca tabanca kullanabilmesinden dolayı sevilmez.

Günümüzde oyun elektronik olarak steam platformu üzerinden satın alınıp yüklenebilmektedir.

Harita Tipleri

  • DE_... (Bomba Kurma/İmha)
  • CS_... (Rehine Kurtarma)
  • AS_... (VIP Suikast/Kaçış)
  • ES_... (Terörist Kaçış)
  • KA_... (Sadece Bıçak)
  • FY_... (Silahlar yerden alınır)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

half-life valve üçüncü parti

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.