Crazy Horse

Crazy Horse (Çılgın At) en ünlü Kızılderili savaşçılarından biri. Yıkandığı bir derenin ona ölümsüzlük kazandırdığına inanır. Savaş sırasında gösterdiği cesaret buradan gelir.

Crazy Horse kaç yaşında?

Crazy Horse öldüğünde, 35 yaşındaydı.
Crazy Horse, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 36. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 41 gün vardı.
Crazy Horse'nin burcu Oğlak burcuydu.
Hayır, Crazy Horse 01/01/1970 tarihinde öldü.

Crazy Horse hakkında detaylı bilgi

Crazy Horse (Tashunca-uitco) Tashunkewitko, (1849-1877) Oglala-Sioux kabilesine mensuptur. Crazy Horse geleceği görme gücüne sahip bir liderdi. Lakota halkının gelenek ve değerlerinin yaşamasına çok önem vermişti.

Genç bir erkekken dahi ünlü bir savaşçıydı. 13 yaşından daha önce düşmanları Crow kızılderililerinden ilk atını çaldı. (Kızılderililerde düşmana sezdirmeden yanaşabilmek iyi bir savaşçı olmanın ilk şartıydı). 1865-1868’de Oglala şefi Red Cloud ile Amerikalı yerleşimcilere karşı Wyoming’de savaştı. 1867’de J. Fettermen’ın birliklerinin Fort Phil Kearny’ de yenilmesinde kilit rolü oynadı. Crazy Horse gözüpekliği ve cesaretiyle haklı bir üne sahipti ama bu özellikleri yanında inançlarına sıkı sıkıya bağlılığıyla da tanınırdı. Örneğin fotoğrafının alınmasını her zaman şiddetle reddetmişti.

Hükümet Lakota kamplarına rezervasyonlara dönmelerini emrettiği zaman onlara karşı büyük bir direniş başladı. Crazy Horse bu direnişin lideri idi. İlk evliliğini bir Cheyenne kadınıyla yaptı. 1200 Lakotalı ve Cheyenne ile büyük bir güç oluşturdu. Custer’ın Sitting Bull’un kabilesine yaptığı saldırıya bir karşı saldırı yapıp Custer’ın yedinci süvari alayını bozguna uğrattı. Crazy Horse Amerikalıları kuzeyden ve batıdan, Şef Gall’ın önderliğindeki Hunkpapa savaşçıları ise güney ve doğudan kuşattı.

Lakotalıların Little Bighorn’daki zaferinden sonra Sitting Bull ve Gall Kanada’ya geçti. General Nelson Miles tarafından Lakotalılar ve onlarla birlik olan yerlilere karşı acımasız bir takip sürdürdü. 1876-77. Bu amansız takip ve buffalo nüfusunun sürekli azalması Crazy Horse’u 6 Mayıs 1877de teslim olmak zorunda bıraktı.

Yenilgiye rağmen o hep özgür ruhunu korudu. Hasta karısını ailesinin yanına götürmek için rezervasyonu izinsiz terkederken General George Crook onu tutukladı. Bu Crazy Horse için yeniden mücadelenin başlangıcı oldu. Tutuklamaya başlangıçta itiraz etmeyen Crazy Horse ilk fırsatta yeniden mücadeleye başladı. Bir askerin süngüsüyle öldüğü zaman silahsızdı.

Ekşi Sözlükten

Crazy Horse (Çılgın At) en ünlü Kızılderili savaşçılarından biri. Yıkandığı bir derenin ona ölümsüzlük kazandırdığına inanır. Savaş sırasında gösterdiği cesaret buradan gelir.

Kusursuz bir vücuda sahip olduğu söylenir (bu yüzden mi bu isimde bir striptiz klübü var acaba) adı oglala dilindeki adı tashunkewitko'dur. (atı çılgın adam'a yakın bir anlamı var). Çocukluk adı curly'dir. ilk bufalosunu 12 yaşında öldürmüş ve ilk atını bu sayede almıştır. 20'li yaşlarda babasının adını alıp savaş şefi olur. Little Big Horn Savaşı başta olmak üzere bir çok savaşa katılır.

Çocukluğunda gördüğü bir rüyada gördüğü savaşçı gibi giyinir. Taştan bir küpe takar, şimşek şeklinde bir savaş boyası sürer. Saçlarını asla toplamaz. Kafa derisi yüzmez. bu şekilde savaşta her zaman başarılı olacağına inanır. (Aslında katıldığı ilk savaşta iki kafaderisi yüzer ama bacağından yaralanır. Rüyasında gördüğü savaşçı kafaderisi yüzmediği için yaralanmasını buna bağlar ve bu huyundan vazgeçer.)

33 yaşında aldığı süngü yarası ile ölür. ölümüne neden olan olayın nasıl geliştiği bilinmemektedir.

Kaynak: Ekşi Sözlük
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Crazy Horse Dağ Anıtı

Crazy Horse Dağ Anıtı Amerka Birleşik Devletlerinin Güney Dakota eyaletinde Black Hills 'de yeralan 1948 yılından beri devam eden ve henüz tamamlanamış bir anıttır. Lakotaların ünlü lideri Crazy Horse (Çılgın At) anısına inşa edilmektedir.

Harvest

Harvest, Kanadalı rock sanatçısı Neil Young'ın 1972 tarihli albümüdür. Albüm, 1972 yılının en çok satan albümlerinden olmuştur.

George Armstrong Custer

George Armstrong Custer (1839-1876) Little Big Horn’da Lakota ve Cheyenne savaşçıları tarafından öldürülmesine kadar olan sürede çok popüler bir kişilik olmuştur. New Rumley’de doğdu. Çocukluğunu Michigan’da geçirdi. Zaman zaman orduya çeşitli hizmetlerde bulundu ve ...

Neil Young

Neil Young, 12 Kasım 1945 Kanada doğumlu rock sanatçısıdır. Rock müziğin pek çok türünde çalışmaları bulunur ama en önemli eserlerini folk-rock türünde vermiştir.

Anthony Quinn

Anthony Quinn beyaz perdenin zorba'sı, bir tür ilkel toprak ve doğa adamının en görkemli sinemasal yansıması... Köylüden ihtilalciye, ressamdan büyücüye, boksörden boğa güreşçisine, gangsterden kovboya her rolü kendi kişiliğini katarak oynayabilen, aynı kolaylıkla Onassis, ...

Little Bighorn Savaşı

Little Bighorn Savaşı 25 Haziran 1876 tarihinde General Custer emrindeki 647 asker (7. süvari birliği) ile, Montana'nın güneydoğusunda konuşlanmış Lakota, Sioux ve Cheyenne'lerden oluşan Kızılderili kavimleri arasında geçen savaş.

George Crook

General George Crook (1828-1890) kızılderililere karşı savaşanlar arasında en önemlisi olarak tanınır. 1828’de Ohio’da bir çiftlik evinde doğdu. Askeri kariyerinin ilk yıllarını Kuzey Kalifornia ve Oregon’da bazı yerli kabilelerine yaptığı saldırılar oluşturmaktadır. ...

Siular

Siular, Kuzey Amerika'da önceleri Superior Gölü çevresinde yaşayan, Orta Asya kökenli topluluktur.

Rescue Dawn

Rescue Dawn Christian Bale ve Steve Zahn olan 2007 yapımı film. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Werner Herzog yapmaktadır.

Russell Means

Russell Means (d. 10 Kasım 1939), Oglala Siyularından, 68`li yılların önemli politik hareketlerinden American Indian Movement`in liderliğini yürütmüş bir Kızılderili lideridir. Oturan Boğa ve Crazy Horse`tan sonra en tanınanlarındandır. Kızılderili hareketini birleştirmek için ...

Savaş Filmleri Ve TV Programları Listesi

Bu liste, belgeseller gibi TV serisi, TV mini serisi ve dram dahil olmak üzere tüm savaş filmlerini kapsayan listedir. == Antik Yunanistan (MÖ 1100–MÖ 146) ==* ''300'' (2007)* ''The 300 Spartans'' (1911)* ''Helen of Troy'' (1956)* ''Helen of Troy'' (2003)* ''Troy'' (2004)== Büyük ...

Amerikan Tarihi (Sayfa 7)

Amerika Birleşik Devletler'i iki büyük savaş – İç Savaş ve Birinci Dünya Savaşı – arasında ergenliğe erişti. 50 yıldan kısa bir süre içinde, kırsal bir cumhuriyetten kentsel bir devlete dönüştü. Sınır bölgesi yok oldu.

Çılgın At

Çılgın At (Lakotaca: Tȟašúŋke Witkó «çılgın at / crazy horse» ; İngilizce tercüme adı: Crazy Horse «Çılgın At») (d. 1840 - ö. 5 Eylül 1877), Oglala Lakotalarının Oglála Thiyóšpaye kolunun Húŋkpathila bandından Siu lideri. Beyazlara karşı elde ettiği zaferlerle ...