Cumhurbaşkanlığı Kupası (Türkiye)

Türkiye Süper Kupası ya da TFF Süper Kupa, Türkiye'de yeni sezon başlamadan önce Süper Lig şampiyonu ile Türkiye Kupası şampiyonu takımların arasında oynanan futbol organizasyonu.
1966 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası ismiyle oynanmaya başlanan organizasyon, 1998 yılında ara verilene kadar kesintisiz olarak her yıl düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı Kupası (Türkiye)

Diğer anlamı|Cumhurbaşkanlığı Kupası

Cumhurbaşkanlığı Kupası, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Türkiye ligi ve Türkiye Kupası şampiyonları arasında düzenlenmek üzere 1966 yılında başlatılan futbol karşılaşması.

Türkiye`de resmi futbol mevsimi, Ankara`da oynanan ve cumhurbaşkanının adını taşıyan bu kupa için yapılan maçla son bulurdu. Türkiye Ligi şampiyonu aynı zamanda Türkiye Kupası`nı da kazandığı takdirde, Cumhurbaşkanlığı Kupası`nı Türkiye Ligi ikincisiyle oynamaktaydı. Kupa, 1981 ve 1982 yıllarında Devlet Başkanlığı adı altında oynandı. Cumhurbaşkanlığı Kupası, son kez 1998 yılında düzenlendikten sonra kaldırıldı.

Kupayı kazanan futbol takımları

Aşağıdaki tabloda 1966 ile 1998 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Kupası`nı kazanan futbol takımları ile kupayı kaç kez kazandıkları görülmektedir.

bgcolor=#efefef <tr> <td bgcolor=red style="color:yellow">Galatasaray SK<td><center>10</center> <tr> <td bgcolor=black style="color:white">Beşiktaş JK<td><center>7</center> <tr> <td bgcolor=AB0634 style="color:aqua">Trabzonspor<td><center>7</center> <tr> <td bgcolor=navy style="color:yellow">Fenerbahçe SK<td><center>6</center> <tr> <td bgcolor=yellow style="color:blue">MKE Ankaragücü<td><center>1</center> <tr> <td bgcolor=red style="color:black">Eskişehirspor<td><center>1</center> <tr> <td bgcolor=yellow style="color:red">Göztepe<td><center>1</center>
Takım>|Kupa


Türkiye`de Futbol Spor Portalı

<!--kategori-->

<!--diğer diller-->

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar